septembris 2012
P O T C P S Sv
« Aug   Okt »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Krievijas Ārējās izlūkošanas dienesta aktivitātes internetā

Krievijas avīze Kommersant ir publicējusi interesantu rakstu, kas rāda, ka Krievijas Ārējās izlūkošanas dienests nopietni pievērsies informācijas vākšanai un izplatīšanai internetā. Pats par sevi tas nav nekāds pārsteigums, bet atsevišķas raksta detaļas ir interesantas.

Kommersant rīcībā ir nonākusi informācija par trim slēgtiem konkursiem par kopējo summu pāri 30 miljoniem rubļu (apmēram 500 tūkstošiem latu), kuru mērķis ir izstrādāt trīs sistēmas blogosfēras monitoringam un iedarbei uz to. Galvenais mērķis ir izplatīt sociālajos tīklos tādas ziņas, kuras varētu veidot sabiedrības viedokli.

Visi šie trīs konkursi ar koda nosaukumiem “Шторм-12″, “Монитор-3″ un “Диспут” tika rīkoti 2012. gada janvārī-februārī un to pasūtītājs bija armijas daļa Nr. 54939. “Диспут” uzdevums ir izlūkot interneta centrus un sociālo tīklu lokālos segmentus, “Монитор-3″ uzdevums ir izpētīt slepenas vadības metodes internetā, bet “Шторм-12″ — izpētīt iespēju caur sociāliem tīkliem izplatīt sev nepieciešamo informāciju. Visi šie trīs darbi, lai arī sadalīti katrs savā konkursā, ir cieši savā starpā saistīti. Interesantākais un apjomīgākais darbs ir “Шторм-12″, kura uzdevumā ir rakstīts:

Izveidot speciālu programmu kompleksu informācijas automātiskais izplatīšanā lielos sociālos tīklos un veikt informatīvo nodrošinājumu pasākumiem pēc iepriekš sagatavotiem scenārijiem, lai iedarbotos uz noteiktu daļu sociālo tīklu masu auditorijas.

Dokumentos tiek precizēts, ka virtuālās armijas uzdevums būs masveidā izplatīt ziņojumus konkrētos tīklos, izmantojot esošo lietotāju kontus, lai veidotu sabiedrības viedokli, kā arī vākt statistiku un analizēt informācijas viļņa efektivitāti u.t.t.

Armijas daļa Nr. 54939, pēc Kommersant rīcībā esošās informācijas, ir Krievijas Ārējās izlūkošanas dienesta Informatizācijas pārvalde. Konkursu uzvarētājs un attiecīgi visu šo darbu izpildītājs ir firma Iteranet, kura dibināta 1999. gadā uz pazīstamās firmas Itera IT nodaļas bāzes, un kura jau agrāk ir veikusi dažādus darbus Krievijas specdienestiem.

Kommersant avoti Krievijas specdienestos neizslēdz, ka pēc tam kad Krievijas Ārējās izlūkošanas dienests iegūs savā rīcībā visas šīs programmas, tās var tikt izmantotas, lai ietekmētu gan iekšējo, gan ārējo auditoriju. Uz jautājumu, pret kādām valstīm šīs programmas varētu tikt izmantotas, avots atbildēja izvairīgi:

Pirmajā etapā varētu būt Austrumeiropas valstis, kuras kādreiz bija PSRS sastāvā.

Avots: Разведка ботом 

Tas pats saīsinātā veidā angliski: Facespook: Russian spies order $1mln software to influence social networks

3 comments to Krievijas Ārējās izlūkošanas dienesta aktivitātes internetā