aprīlis 2012
P O T C P S Sv
« Mar   Mai »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Viedie skaitītāji un elektrības zādzības

Dažām energokompānijām viedo skaitītāju ieviešana ir izbeigusi agrāk desmitiem gadus ilgušās elektrības zādzības. Bet vismaz vienai kompānijai Puertoriko tā ir negaidīti izmaksājusi simtiem miljonu dolāru, jo pret viedajiem skaitītājiem ir darbojušies hakeri.

Viedo skaitītāju mērķis ir uzlabot efektivitāti, drošumu un dot iespēju energokompānijai diennakts laikā piemērot elektrībai dažādus tarifus. Viedā tīkla tehnoloģijas parasti nāk komplektā ar attālinātu skaitītāja rādījumu nolasīšanu.

Izskatās, ka daži no šiem skaitītājiem ir gudrāki par citiem savās spējās cīnīties pret hakeriem un nepieļaut neautorizētas izmaiņas. ASV Federālais Izmeklēšanas Birojs brīdina, ka cilvēki ar energokompānijas iekšējām zināšanām un pat privātpersonas ar vidēju datorzinību līmeni un ar lētiem, pieejamiem rīkiem un internetā atrodamām programmām var viegli ietekmēt šos viedos skaitītājus.

2009. gadā kāda energokompānija Puertoriko lūdza FIB palīdzību izmeklēt plaši izplatījušos gadījumu, kad notika elektrības zādzības, kuras bija saistītas ar uzstādītajiem viedajiem skaitītājiem. 2010. gada maijā FIB šaurā lokā iepazīstināja ar izmeklēšanas rezultātiem. FIB uzskatīja, ka viedo skaitītāju ražotāja bijušie darbiniekie kopā ar energokompānijas darbiniekiem veica skaitītāju pārprogrammēšanu un apmācīja arī citus veikt šādas darbības. Tas notika pret atlīdzību. No privātpersonām par pārprogrammēšanu tika prasīti no $300 līdz $1’000, bet par kompāniju skaitītāju pārprogrammēšanu — ap $3’000.

FIB domā, ka ielaušanās skaitītājos notika caur optisko ieeju, kas paredzēta, lai tehniķi varētu skaitītājus pārbaudīt, nenoņemot tos un neatverot. Nepieciešamais optiskais adapteris internetā ir nopērkams apmēram par $400 un klāt nepieciešams vēl klēpjdators un attiecīga programma. Otra izplatītākā metode esot bijusi spēcīga magnēta novietošana pie skaitītāja, kas nekavējis elektrības piegādi, bet pārtraucis to uzskaitīt. Daži klienti izmantojuši šo metodi naktīs, kad darbojusies gaisa kondicionēšana, bet pa dienu magnētus noņēmuši, lai iespējamas pārbaudes laikā nekas nebūtu redzams.

Abas ietekmēšanas metodes ļāvušas lietotājiem samazināt savus rēķinus par 50 līdz 75%. Tā kā skaitītājs turpinājis uzrādīt patēriņu, no kompānijas puses izskatījies, ka tas strādā normāli. Tā kā skaitītāju rādījumi tiek nolasīti attālināti, krāpšanas atklāšana ir apgrūtināta. Vēlākās pārbaudēs konstatēts, ka nelikumīgas izmaiņas ir veiktas apmēram 10% skaitītāju.

Puertoriko elektrības cena ir apmēram 21 cents par kilovatstundu, kas ir apmēram divas reizes vairāk, nekā ASV kontinentālajā daļā. Attiecīgi tādēļ elektrības zādzība Puertoriko ar skaitītāja pārprogrammēšanu atmaksājas, bet pārējā ASV teritorijā var nebūt ekonomiski izdevīga.

Avoti:

Vēl par viedajiem skaitītājiem: Viedie skaitītāji un privātums.

1 comment to Viedie skaitītāji un elektrības zādzības