aprīlis 2012
P O T C P S Sv
« Mar   Mai »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Melu teorija

Bufalo universitātes pētnieki ir izstrādājuši programmu, kura analizē cilvēka sejas mīmiku un nosaka, vai cilvēks melo vai nē. Uz šo zinātnisko pētījumu un darbu viņus iedvesmoja psihologi.

Izstrādātā programma testos izanalizēja 40 videoierakstus un sekoja tajos acu kustībai. Rezultātā meli vai patiesība tika atpazīta 82.5% gadījumu. Pēc pētījuma autoru vārdiem, šādu precizitāti nesasniedz pat profesionāļi, kuri speciāli apmācīti melošanas noteikšanai. Profesionāļu precizitāte esot tikai 65% pareizu atbilžu.

Profesore Ifeoma Nwogu pastāstīja:

Mēs centāmies atbildēt uz diviem jautājumiem: vai ir stingri noteikti signāli, pēc kuriem var spriest, ka cilvēks melo, un – vai dators ir spējīgs šos signālus uztvert. Atbildes ir Jā un Jā.

Sākumā autori izmantoja citus melu noteikšanas parametrus, tādus kā mīmika vai ķermeņa temperatūra, bet reālus panākumus viņi guva tikai tad, kad koncentrējās un neapzinātām acu kustībām. Pirmajā posmā programma sekoja cilvēku acīm, kuri runāja skaidri zināmus melus vai patiesību un izskaitļoja statistiski ticamus kustību parametrus. Šajā posmā tika noskaidrotas raksturīgās acu kustību izmaiņas brīžos, kad cilvēks beidz teikt patiesību un sāk melot un otrādi.

Viss notiek līdzīgi testēšanai ar melu detektoru — pēc virknes neitrālu jautājumu, uz kuriem testējamai personai nevajadzētu melot, tiek uzdots jautājumus, uz kuru testējamais ir spiests melot. Tā tiek noteiktas izmaiņas.

Šobrīd autori strādā pie sistēmas uzlabošanas, tās precizitātes paaugstināšanai papildinot to arī ar neapzināto ķermeņa kustību analīzi. Vienlaikus viņi atzīmē, ka pat pie sasniegtās precizitātes, joprojām nav 100% rezultātu ticamības, jo nelielā skaitā ir tādi ļaudis, kuri melo ideāli.

Avots: Can a Machine Tell When You’re Lying? Research Suggests the Answer is ‘Yes’

1 comment to Melu teorija

  • ZBH

    Neviļus atcerējos Voight-Kampff test no Blade Runner – uz neapzinātu acs zīlītes raustīšanos pie emocijām. Fikcija, bet kur līdzīgi.