aprīlis 2012
P O T C P S Sv
« Mar   Mai »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Ziņojums: EK tabakas politika rada riskus

Transcrime publicētajā jaunākajā ziņojumā Kopīgais pētniecības centrs starptautiskās noziedzības jautājumos brīdina, ka Eiropas Komisijas piedāvātā politika Tabakas produktu direktīvas (TPD) pārstrādāšanai rada būtisku noziedzības līmeņa un nelegālās tabakas tirdzniecības pieauguma risku.

Transcrime ziņojumā tiek izmantota atzītā noziedzības riska analīzes metodika, kas novērtē noziegumu izdarīšanas iespējas, kuras neapzināti radījuši normatīvie akti. Izanalizējot visas piedāvātās iespējas TPD pārstrādāšanai, Transcrime identificēja trīs galvenās politikas jomas, saistībā ar kurām varētu paaugstināties noziedzība: tabakas izstrādājumu standartizēts iepakojums, «piesārņotājs maksā» principa ieviešana un tabakas izstrādājumu izvietošanas aizliegums tirdzniecības vietās.

«Mūsu veiktais noziedzības riska pētījums parāda, ka dažas Eiropas Komisijas piedāvātās politikas opcijas rada būtisku risku, kas neapzināti varētu veicināt tabakas izstrādājumu nelikumīgu tirdzniecību. Proti, pastāv liels bažas, ka tādi pasākumi kā vienkārša standartizēta tabakas produktu iepakojuma ieviešana varētu veicināt tabakas izstrādājumu viltošanu un apgrūtināt patērētājiem iespēju atšķirt likumīgi izplatītu produkciju no nelegāliem ražojumiem,» skaidro ziņojuma autors, profesors Ernesto Savona.

Pieejamā informācija attiecībā uz patlaban notiekošo ietekmes novērtējumu TPD pārstrādāšanai norāda, ka Veselības un Patērētāju aizsardzības ģenerāldirektorāts (DG SANCO) gandrīz nemaz nav pievērsis uzmanību potenciālajai ietekmei uz tabakas izstrādājumu nelegālo tirdzniecību.

«Sagatavojot jaunus normatīvos aktus, Eiropas politikas veidotāji, pretēji savām pašu izdotajām vadlīnijām, reti kad ņem vērā iespējamos noziedzības riskus, un to pierāda arī DG SANCO veiktā Tabakas izstrādājumu Direktīvas pārstrādāšana,» turpināja profesors Savona.

Savā ziņojumā Transcrime uzsver, ka politikas veidotājiem būtu nepieciešams veikt turpmākus pētījumus un veltīt uzmanību arī tam, lai starp citām daudzajām sekām novērtētu arī piedāvātās tabakas politikas pasākumu ietekmi uz noziedzības līmeni, kas šobrīd sistemātiski nav ticis ievērots.

«Normatīvais akts pilnībā jānodrošina pret risku, ka tas varētu pavērt ceļu noziegumu izdarīšanai. Mēs zinām, ka ES tabakas izstrādājumu tirgus jau tāpat ir sevišķi neaizsargāts pret nelegālo tirdzniecību, tādēļ vēl jo vairāk nepieciešama lielāka piesardzība, lemjot par jaunu politikas pasākumu ieviešanu tabakas izstrādājumu tirgū,» secina profesors Savona.

Pārpublicēts no financenet.lv, bet pirmavots, acīmredzot ir šis: Analysis of the Draft Protocol to Eliminate Illicit Trade in Tobacco Products.

Nu ko, izskatās, ka ES atkal gatavojas kāpt uz kāda sava iemīļotā grābekļa ;)

Comments are closed.