Vēl par radariem un sodiem

Ceru, ka šī ir pēdējā reize šajā sērijā, kad gribas ko teikt.

Izlasīju ziņu LETĀ:

Rīga, 14.marts, LETA. Saeimas Juridiskā komisija šodien līdz 15.aprīlim deva laiku Iekšlietu ministrijai un Satiksmes ministrijai (SM) panākt vienošanos jautājumā par sodiem saistībā ar ātruma pārsniegšanu.

Kā ziņots, saskaņā ar pašlaik komisijā skatāmajiem priekšlikumiem “mēs legalizētu 60 kilometru stundā (km/h) ātrumu apdzīvotās vietās, no kura visas Eiropas valstis ir atteikušās”, šodien uzsvēra iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (ZRP).

Tāpēc Kozlovskis aicināja nodot šo jautājumu atkārtotai izskatīšanu valdībai līdz 1.oktobrim. Parlamentāriešu atbalstu šis priekšlikums neguva.

Iekšlietu ministrs neatbalsta SM un Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) piedāvāto sodu sistēmu, kura paredzētu brīdinājuma piemērošanu autovadītājiem, kuri pārsniedz ātrumu no 1 km/h līdz 10 km/h, ja tas ir konstatēts ar fotoradaru.

Kozlovskis uzsvēra, ka Igaunijā ir vairākas reizes lielāki sodi nekā Latvijā. Viņš arī informēja, ka šogad ceļu satiksmes negadījumos ir par sešiem bojāgājušajiem vairāk, salīdzinot ar to pašu laika posmu iepriekšējā gadā.

Saeimas komisija sagaida, ka līdz 15.aprīlim ministrijas būs panākušas vienošanos vai arī spēs deputātiem sniegt visu nepieciešamo informāciju par šo jautājumu. Ja ministrijas šo mājas darbu neizpildīs, tad Juridiskā komisija turpinās jautājuma skatīšanu saskaņā ar paredzēto kārtību.

LETA jau ziņoja, ka Kozlovskim par nepieciešamību atlikt jautājuma izskatīšanu sēdē piekrita Valsts policijas Prevencijas pārvaldes priekšnieks Edmunds Zivtiņš.

Kā ziņots, CSDD rosina, ka visos gadījumos, kad ar fotoradaru ir konstatēts, ka mašīna ir pārsniegusi atļauto braukšanas ātrumu par 1 līdz 10 kilometriem stundā, autovadītājam tiktu piemērots brīdinājums. Savukārt VP rosina, ka smagajām mašīnām par šāda veida pārkāpumu varētu tikt piemērots brīdinājums vai desmit latu sods, taču, ja tas noticis apdzīvotā vietā, sods varētu būt brīdinājums vai 20 latu sods.

CSDD piedāvājumā salīdzinājumā ar VP variantu ir paredzēti arī maigāki sodi par ātruma pārsniegšanu no 11 km/h līdz 20 km/h, 21 km/h līdz 30 km/h, no 31 km/h līdz 40 km/h un no 41 km/h līdz 50 km/h. VP rosina par šāda līmeņa pārkāpumiem vispār nelikt brīdinājumus, kā arī sodīt autovadītājus par pieciem vai desmit latiem vairāk, nekā piedāvā CSDD.

Šodien kompromisa variantu komisijas sēdē piedāvāja SM.

Šai sakarā izteikšu savu personīgo viedokli.

Iekšlietu ministrs, centīgi pildot savus amata pienākumus, drusku mānās, sakot, ka tā tiks legalizēti 60 km/h pilsētās. Netiks. Ja sodi būs no 51 km/h (vai 54 km/h, ņemot vērā iespējamo radara kļūdu), faktiski tiks legalizēti 40-45 km/h pilsētās, jo automašīnu spidometri nav mēriekārtas, ar kurām var precīzi noteikt ātrumu. 5 vai drusku vairāk km/h atšķirība no vēlamā ātruma var rasties gan spidometra neprecizitātes, gan nolasīšanas kļūdas, gan īslaicīgas ātruma nevienmērības dēļ. Rezultātā visi brauks lēnāk. Vai tāpēc būs pilsētās jāpārregulē arī “zaļie viļņi”, ja visi sāks braukt lēnāk?

Vēl Iekšlietu ministrs apgalvoja, ka šogad ir par sešiem bojāgājušajiem vairāk nekā šajā pašā posmā pagājušajā gadā. Taisnība, tikai septiņi bojā gājušie bija vienā avārijā 1. janvārī un tur avārijas iemesls nebija pārsniegts atļautais braukšanas ātrums, bet gan virkne citu iemeslu, kurus nenovērstu ne fotoradari, ne paaugstināti sodi. Vispār, lai korekti spriestu par avāriju un bojā gājušo skaita samazināšanu, ir nepieciešama precīza, detalizēta statistika, kuras, kā man izskatās, nav.

Ja tomēr sodu palielināšanas iemesls ir cits un tā ir nauda, kura nepietiekami ienāk budžetā, tad te ir divi ceļi — uzlabot iekasēšanas efektivitāti un uzstādīt visus radarus, kas paredzēti līgumā. Nebūs pareizi tikai ar nelielu radaru daļu pelnīt naudu, jo tad tā būs tikai naudas pelnīšana, nevis reāla satiksmes drošības uzlabošana.

Un nobeigumā retorisks jautājums: Interesanti, ja visi piepeši sāktu braukt ievērojot atļauto braukšanas ātrumu un neviens vairs nenopelnītu sodu par ātruma pārsniegšanu, atbildīgās personas Iekšlietu Ministrijā un policijā par to saņemtu uzslavas vai tomēr pārmetumus, ka nepildās budžets? ;-)

1 comment to Vēl par radariem un sodiem

 • xxx2

  Un es par to mērgli Rihards Kozlovskis balsoju…..

  Nesaprotu kas ar cilvēkiem notiek, kad viņi iegūst varu…. Tikai viens deputāts neatkarīgās LV vēsturē runāja par to ka atļautie braukšanas ātrumi pa lielam neatbilst drošam ātrumam ar kuru var braukt dotajā ceļu posmā! Acīmredzamu piemēru ir bez gala:
  * Cik mums apdzīvotas vietas sākās meža vidū, kur neviens gājējs nav gadiem manīts? Bet nē – pa šoseju meža vidū drīkst braukt tik pat ātri kā pa pārpildīto Čaka ielu Rīgas centrā.
  * “Šoseja” Rīga – ērgļi un Rīga – Jūrmala – spriežot pēc atļautā braukšanas ātruma uz tām ir pilnīgi vienādi satiksmes apstākļi.
  *Zīmes 30 uz maģistrālajām ielām. Jā, skola tuvumā, bet kopš kura laika bērniem nav jāmāk pār ielu pāriet? Bērni taču staigā ne tikai skolu tuvumā – tad jau nekur nedrīkst braukt ātrāk par 30? Un bērni tur ir arī brīvdienās un pa naktīm? Vai zīmes ar laika ierobežojumiem ir atceltas?

  Šādi varētu turpināt un turpināt….

  Top gear bija izpētījis pēc Anglijas statistikas ka fotoradaru skaitam nav nekā kopīga ar drošību uz ceļa – avāriju un to upuru skaits nesamazinās kad fotoiekārtu paliek vairāk. Vienīgais kas mainās ir sodos iekasētās naudas lielums – tur gan ir novērojama stingra atbilstība!

  Jautājums cik ilgi autovadītāji būs padarīti par slaucamajām govīm un budžeta robu pildītājiem???

  Mani priekšlikumi Zivtņam un Co satiksmes drošības uzlabošanai – ja jau pie visa vainojams ātrumu – jo lēnāk braucam, jo drošāk un visiem labāk – kā šie kungi apgalvo.

  1. Pārstāt labot ceļus! Vispār! Ieekonomēsies nauda. Tā kā visur būs bedres – dabiskie ātruma ierobežotāji – visi brauks lēni, lai tomēr fotoradari atmaksātos – noteikt visā LV vienotu ātruma ierobežojumu 30 km/h un sodus jau sākot ar +1 km/h 100 ls!
  2. Radikāls solis – aizliegt mašīnas vispār! Lai cilvēki pārvietojas kā grib! LV būs pirmā valsts pasaulē kur VISPĀR nebūs avāriju!

  Bet nu ja nopietni – daudz kur pasaulē ir pirātu partijas, varbūt mums vajag autovadītāju partiju kas cīnīsies par to lai varētu normāli braukt pa LV ceļiem!