Aizbāznis visiem caurumiem

ASV Tēvzemes drošības departaments kādu dienu iedomājās, kāds posts varētu rasties, ja applūstu kāds no daudzajiem lielajiem tuneļiem un sāka prātot, kā postu mazināt. Pirms apmēram 20 gadiem Čikāgā sāka applūst kāds neizmantots kravas tunelis, plūdi pamazām izplatījās uz visu tuneļu sistēmu, kā rezultātā nācās evakuēt apmēram 250 tūkstošus cilvēku no mājām virs šiem tuneļiem, 6 nedēļas sūknēt ūdeni un sausināt applūdušās vietas, kā rezultātā zaudējumi bija gandrīz 2 miljardi dolāru.

Lai šādus plūdus pēc iespējas ātrāk lokalizētu, tuneļos būtu nepieciešamas hermētiskas durvis ik pēc noteikta attāluma, bet kopējās izmaksas būtu milzīgas un arī tehniskās grūtības būtu lielas. Tā vai citādi, bet risinājums ir ticis atrasts — milzīgs, piepūšams aizbāznis, kurš normālā stāvoklī aizņem maz vietas, bet nepieciešamības gadījumā var tikt dažu minūšu laikā piepūsts. Viens no risinājuma autoriem ir firma ILC Dover, kas ir ilggadīgs NASA kosmisko skafandru piegādātājs. Milzu aizbāznis ir izgatavots no visai kosmiskiem materiāliem, jo tam jābūt kompaktam un ļoti izturīgam.

Izmēri piepūstā stāvoklī ir apmēram 10 metri garumā un ap 5 metriem diametrā. Kaut arī pirmajā brīdī aizbāznis šķiet vienkāršs, patiesībā tā izstrāde prasīja diezgan daudz pūļu, jo tuneļu sienas nav gludas, pa tām iet daudz visādu cauruļu un kabeļu, kas apgrūtina hermētisku noslēgšanu.

Avots: 35,000 gallons of prevention: Containing a tunnel flood with an inflatable stopper.

Comments are closed.