Sprāgstvielu detekcija no attāluma

Šis ir jautājums, kura risinājumu gaida ļoti daudzi. Austriešu zinātniekiem no Vīnes Tehniskās Universitātes, šķiet, ir izdevies labs pieteikums risinājumam. Viņi ir izveidojuši lāzera sistēmu, kura eksperimentos virkni sprāgstvielu spēja atklāt pat 100 metru attālumā.

Pētnieki izmantoja zinātnē jau labi zināmo Ramana spektroskopiju, kuras pamatā ir Ramana efekts. Efekta būtība ir — ja paraugu apstaro ar gaismu, atstarotajā gaismā parādās arī citi gaismas viļņu garumi, pēc kuriem var spriest par apstarotā parauga ķīmisko sastāvu.

Ramana spektroskopija tiek izmantota dažādās pētnieciskās iekārtās, bet līdz šim tām bija ierobežojums, ka pētāmais paraugs bija jānovieto gaismas avota un gaismas uztvērēja tiešā tuvumā. No simtiem miljonu fotonu, kas sasniedza parauga virsmu, tikai daži mijiedarbojās ar vielu tā, ka bija derīgi analīzei. Pie tam, šie sekundārie fotoni izstarojās vienmērīgi visos virzienos, tāpēc tikai niecīga daļa nokļuva uz detektora. Bet, izmantojot augsti efektīvu optiku un ļoti jutīgus detektorus, pat no šī vājā signāla tagad izdevās iegūt pietiekami daudz informācijas.

Zinātnieku grupa strādāja kopā ar Austrijas armiju un privātām firmām, kā arī ar partneriem no sabiedrības drošības, kuri bija ieinteresēti jaunajā tehnoloģijā. Rezultātā testos apstiprinājās, ka pat no 100 un vairāk metru attāluma tika droši detektētas tādas sprāgstvielas kā TNZ, ANFO un RDX. Vēl vairāk — ar tehniskām viltībām zinātniekiem izdevās metodi strādāt pat necaurspīdīga konteinera gadījumā.

Jaunie lazerskeneri var tikt izmantoti gan lidostu un citu objektu drošības sistēmās, gan armijā, bet tiem ir arī citi pielietojumi, piemēram citu planētu iežu sastāva noteikšana.

Avots: Detecting explosives from a distance with laser beams

2 comments to Sprāgstvielu detekcija no attāluma

  • Kŗemilek

    Nu,
    nez, kā būs ar “false positive” procentu. Piemēram, tante svaigi ieēdusi nitroglicerīnu vai tml. savienojumu, bet aparāts bļaus, ka teroriste-pašnāvniece…

  • trakais_vells

    Tantuks ieēd nitroglicerīna tabletes (sirdsdrapes), lāzers paziņo, ka saēdusies sprāgstvielas! :D