februāris 2012
P O T C P S Sv
« Jan   Mar »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  

Mobilā telefona atrašanās vietas noteikšana

Nekā krimināla, tikai prasmīga sistēmas īpatnību izmantošana.

Līdz šim policistiem parasti bija jāprasa operatoriem, ja bija vajadzība izsekot kādas personas atrašanās vietu pēc mobilā telefona atrašanās vietas. ASV Minesotas universitātes pētnieki ir atklājuši, ka patiesībā šis ir samērā vienkāršs uzdevums hakeriem, un tam ir nepieciešams tikai lēts telefona aparāts un atvērtā koda programma. Ar vienkāršu un lētu risinājumu un, izmantojot zināšanas par GSM tīklu, ir iespējams bez lietotāja piekrišanas noskaidrot viņa atrašanās vietu.

Universitātes pētnieki savā metodē izmanto GSM sistēmas īpatnību, ka tā būtībā izpauž klienta atrašanās vietu. Bāzes stacijām tīri tehniski ir jāseko lietotājiem, lai varētu nodrošināt kvalitatīvus pakalpojumus. Piemēram, ienākošajam zvanam ir nepieciešams, lai tīkls varētu piešķirt balss kanālu un citus resursus, tāpēc tīklam ir kaut aptuveni jāzina telefona atrašanās vieta. Lai to panāktu, tīkla bāzes stacijas raida telefoniem īpašus signālus un gaida uz tiem atbildes. Hakeri ir spējīgi piespiest tīklu šos signālus raidīt tad, kad viņiem tas nepieciešams. Tas var tikt izdarīts, izsaucot meklējamo telefonu un pārtraucot izsaukumu, pirms savienojums ir noticis.

Kaut arī GSM standarts paredz šādu variantu un piešķir katram telefonam tīklā pagaidu ID, lai slēptu tā patieso identitāti, joprojām ir iespējams sasaistīt telefona numuru ar tam piešķirto pagaidu ID. Tikai uztverot un analizējot plašapraides signālus tīklā, pētnieki bija spējīgi noteikt telefona atrašanās vietu līdz apmēram 100 kvadrātkilometru laukumam. Testējot metodi vienas bāzes stacijas ietvaros, atrašanās vietas noteikšanas precizitāte pieaug līdz apmēram vienam kvadrātkilometram. Lēni braucot vai ejot pa pilsētu, pētnieki spēja testa telefona atrašanās vietu lokalizēt līdz 10 kvartālu precizitātei.

Visi šie eksperimenti tika veikti ar lētu telefonu, atvērtā koda programmu un bez tiešas operatora palīdzības. Bet ne visas ziņas ir sliktas. Pētnieki ir arī izdomājuši, kā šo “caurumu” iespējams aiztaisīt un šai sakarā ir sazinājušies ar AT&T un Nokia, un risinājums neprasa “dzelžu” izmaiņas.

Avots: Researchers track mobile phone locations with cheap hardware and open-source software.

4 comments to Mobilā telefona atrašanās vietas noteikšana

 • eksperts

  triangulācijas metote ir zināma jau no kopš pašiem GSM sistēmas bērnu autiņiem, pilnīgi nesaistoties ar kautkādiem hakeriem. Bet, varbūt vecs raksts.

  • Jānis

   Sakaru nodrošināšanai triangulācija nav nepieciešama. Pietiek uzzzināt, ar kuru šūnu ir labākie sakari un komutēt visu uz to.

 • Mārtiņš K.

  Man ir zināmas aizdomas, ka šis ir kārtējais gadījums kad ir nepieciešams zināt LAC. Ja to nezina – nekas labs nesanāks.

 • hvz

  īstie puiši lieto virziendarbības antenas. Mobzaks tiek ieslēgts orientēts uz konkrētu torni. Triangulācija nenostrādā.