februāris 2012
P O T C P S Sv
« Jan   Mar »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829  

Ko veikals zina par pircējiem?

Reti kurai lielākai veikalu ķēdei mūsdienās nav savas klientu lojalitātes programmas, bet ir veikali, kas rūpīgi analizē savu klientu iepriekš izdarītos pirkumus, lai jau ļoti mērķtiecīgi ieteiktu tiem nākošo pirkumu idejas.

Viens no šādiem veikaliem ir ASV populārais Target. Target katram klientam ir piešķīris savu ID, kam ir piesaistīts kredītkartes numurs, adrese, vārds un e-pasta adrese. Pie šī ID arī tiek uzkrāta visa pirkumu vēsture un visa informācija par klientu, kas iegūta arī no citiem avotiem.

Target arī strādā pieredzējuši statistiķi un analītiķi, kas apstrādājot klientu pirkumu informāciju, reizēm atrod sakarības, kuras citkārt nebūtu pamanītas. Piemēram, reiz viens no darbiniekiem, apstrādājot datus, pamanīja, ka sievietes grūtniecības stāvoklī sāk pirkt bezsmaržas losjonus lielākā daudzumā un ka tas sākas grūtniecības ceturtajā mēnesī. Cits analītiķis ievēroja, ka sievietes grūtnieces pirmajās 20 nedēļās izvēlas uztura bagātinātājus ar kalciju, magniju un cinku. Daudzi pircēji pērk ziepes un vati, bet ja kāds pēkšņi sāk pirkt lielākos daudzumos bezsmaržas ziepes un vati lielajos iepakojumos, vēl kopā ar roku dezinfekcijas līdzekļiem, tā ir zīme, ka ģimenes pieaugums nav tālu.

Līdzīgā veidā analītiķi identificēja kopumā 25 preces, kuras, analizētas kopā, ļāva piešķirt katrai pircējai grūtniecības iespējamības novērtējumu. Vēl vairāk — analītiķiem izdevās pat prognozēt paredzamo laiku un Target tādā veidā varēja piedāvāt kuponus, kas pieskaņoti katrai grūtniecības stadijai. Un rezultātā Target tā sāka darīt.

Kādu dienu Target veikalā Mineapolē ienāca pamatīgi dusmīgs vīrs un pieprasīja tikšanos ar veikala vadītāju: Mana meita šo saņēma e-pastā no jums! Viņa joprojām mācās skolā, bet jūs viņai sūtat kuponus zīdaiņu apģērbam! Vai jūs mudinat viņu grūtniecībai?

Tajā brīdī vadītājs tikai atvainojās. Pēc dažām dienām viņš vēlreiz piezvanīja dusmīgajam tēvam, lai atvainotos vēlreiz, bet tēvs uz veikalu vairs dusmas neturēja: Es parunāju ar meitu nu noskaidrojās, ka te mājās ir noticis kas tāds, par ko es nezināju. Viņai būs bērns. Es jums atvainojos.

Pēc šī gadījuma Target pārskatīja savu katalogu un kuponu izsūtīšanas kārtību, lai neliktu cilvēkiem justies neērti, bet tas nemaina faktu, ka prasmīgas datu vākšanas un apstrādes rezultātā pārdevējs par pircēju var uzzināt ļoti daudz, vairāk nekā pircējs vēlētos to atklāt.

Avots:

Comments are closed.