novembris 2011
P O T C P S Sv
« Okt   Dec »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Bērnu drošība pret privātumu

Tūkstošiem vecāku Zviedrijā seko savu bērnu gaitām ar mobilo telefonu palīdzību, kaut arī eksperti brīdina, ka šāda veida novērošana var būt bērna privātuma pārkāpums.

Helēna Haslere, triju bērnu māte, ziņu aģentūrai TT pastāstīja:

Tā ir drošības lieta, jo vecākā meita dodas ārā vakaros viena pati un tas bija derīgi, kad jaunākā meita viena pati ar autobusu devās pie vecvecākiem.

Stokholmā dzīvojošā ģimene jau gadu izmanto GPS sistēmu, lai pieskatītu savus bērnus un līdz šim bērniem, kuriem ir attiecīgi 13, 17 un 19 gadi, nav bijuši pret to iebildumi.

Māte stāsta:

Visbiežāk mēs to izmantojam, lai redzētu, kur bērni atrodas. Tad nav jānopūlas, lai vienmēr atcerētos, ko katrs ieplānojis. Un tas izslēdz nepieciešamību nepārtraukti sazvanīties.

Interese par atrašanās vietas noteikšanu ar GPS ir parādījusies pēdējo dažu gadu laikā un vairākas kompānijas šobrīd piedāvā pakalpojumus bērnu mobilo telefonu vietas noteikšanai.

Lielie sakaru operatori Zviedrijā, tādi kā Telenor un Tre šādus pakalpojumus piedāvā kā daļu no piedāvājumiem ģimenēm, un kompānija Lociloci reklamē iespēju nepārtraukti sekot savam mīļotajam vai mīļotajai. Lociloci vadītājs Frederiks Gunarsons ziņu aģentūrai TT pastāstīja, ka vislielākā interese ir no ģimenēm ar bērniem. Pati firma Lociloci ir izveidota, lai palīdzētu ģimenēm viņu ikdienas dzīvē. Vēl Gunarsons teica:

Mēs (savus pakalpojumus) neuzskatām par alternatīvu labai audzināšanai. Mēs tikai piedāvājam vecākiem papildus rīku, kas tiem var palīdzēt.

Mobilo telefonu operators Tre arī piedāvā pakalpojumu, kurā vecāki var bērniem izveidot “novērošanas zonu”. Ja bērni iziet ārpus šīs zomas, vecākiem nekavējoši tiek nosūtīts teksta paziņojums.

Bet bērnu psiholoģe Dženija Klefbloma apšauba šo pakalpojumu lietošanu:

Ja jums tie ir nepieciešami, jums nav labas attiecības ar saviem bērniem. Bērnu drošībai ir svarīgas labas attiecības ar vecākiem, kas balstītas uz uzticēšanos.

Elektronisko novērošanas sistēmu izmantošana vecākiem var dot maldīgu drošības sajūtu, viņa papildina.

Šī ir pārāk vienkārša sistēma. Vienīgais, ko tā var pateikt, ir kur bērns atrodas. Kāda tur ir doma? Acīmredzot, ka sekss var notikt tikai guļamistabā, bet narkotiku lietošana tikai Sergels Torgā (Stokholmas laukumā, kur notiek narkotiku tirdzniecība).

Šāda sekošana būtu pieļaujama tikai tad, ja lietas ir jau pasliktinājušās, piemēram, bērnam jau ir saistība ar narkotikām.

Bet arī tad ir būtiski, lai pusaudzis saprastu, kāpēc tas tiek darīts. Viņiem jāsaprot, ka viņiem ir dota brīvība apmaiņā pret šo kontroli. Slepeni sekot nekad nebūtu pieļaujams.

Avots: More Swedish parents track kids with GPS.

4 comments to Bērnu drošība pret privātumu

 • SS

  Tiem 13, 17 un 19 gadus veco bērnu vecākiem galvā biezpiens.

  Es personīgi tādu izskošanas devaisu vienkārši pie vajadzības atslēgtu… vai seksiņa laikā noliktu viesistabā uz galda. :D

 • trakais_vells

  >SS
  Ja neko nesaprati, nevajag ar to lielīties.
  “bērnu psiholoģe Dženija Klefbloma” nu noteikti nav drošības speciālists. Viņas apgalvojums, ka drošība “slēpjas” bērnu un vecāku savstarpējās attiecībās ir smieklīgs. Dzīvē ir ļoti daudz apstākļu, kuros šāds aparāts būtu ne tikai vēlams, bet pat nepieciešams. Bērns, savas nezināšanas dēļ, var iekļūt dažādās situācijās, ka viņa atrašanās vietas operatīva noteikšana ir bērna dzīvībai svarīga.

  • piecpipieci

   Izskatās ka pats neesi ne vella sapratis! Bērni pieņem situāciju, kādu to uzspiež vecāki un ātri vien iemācīsies ar to manipulēt. Ja vien bērni nav superspiegi, tad par to atrašanu nevarētu būt runa. Te patiešām runa ir par uzticību starp vecākiem un bērniem.

 • hvz

  Bērns savas nezināšanas dēļ var iekļūt dažādās situācijās. Un no tām viņam pašam būtu jāspēj izkļūt. Tā jau cilvēks kļūst pieaudzis, kad spēj tikt pats galā ar dzīves grūtībām. Nevis vienmēr kāds atnāks palīgā – tas deģenerē cilvēci kopumā.