novembris 2011
P O T C P S Sv
« Okt   Dec »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Igauņu kibernoziedznieki

Ņujorkas prokuratūra trešdien izvirzījusi apsūdzības sešiem Igaunijas pilsoņiem un vienam Krievijas pilsonim par miljoniem datoru inficēšanu vairāk nekā 100 valstīs ar ļaundabīgu programmu krāpnieciskas interneta reklāmu shēmas ietvaros, kā rezultātā viņi ieguvuši vismaz 14 miljonus dolāru.

Interneta krāpšanās, kas notika no 2007.gadam līdz šī gada oktobrim, novirzīja lietotājus, kas meklēja tādas vietnes kā “iTunes”, “Netflix” un pat ASV nodokļu ieņēmumu dienestu, uz citām lapām ar reklāmām.

Seši Igaunijas pilsoņi – 31 gadu vecais Vladimirs Čašins, 31 gadu vecais Timurs Gerasimenko, 33 gadus vecais Dmitrijs Jegorovs, 31 gadu vecais Valērijs Aleksejevs, 28 gadus vecais Konstantīns Poltjevs un 26 gadus vecais Antons Ivanovs – tika arestēti otrdien Igaunijā un ASV lūgs viņu izdošanu. Krievijas pilsonis 31 gadu vecais Andrejs Taame joprojām atrodas brīvībā. Visa šī jaukā kompānija ASV figurē ar nosaukumu Roves Grupa.

Ņujorkas dienvidu apgabala prokurora izdotajā apsūdzības rakstā teikts, ka šie septiņi bijuši iesaistīti “plašā un sarežģītā shēmā, kas inficēja vismaz četrus miljonus datoru vairāk nekā 100 valstīs”. Izmeklēšana šajā lietā ilga divus gadus.

Aptuveni 500 000 no inficētajiem datoriem atrodas ASV un vismaz 130 no tiem pieder ASV kosmosa aģentūrai NASA.

Apsūdzēti bija radījuši kompānijas, kas maskējās kā likumīgi interneta reklāmu industrijas dalībnieki. Viena no šīm kompānijām bija Igaunijā atrodošās progammatūras kompānija Rove Digital, no kuras arī radās noziedzīgās grupas nosaukums.

Kā norādīts apsūdzības rakstā, grupa bijusi iesaistīta krāpšanā, novirzot inficētā datora lietotāju, kurš uzklikšķina uz meklēšanas rezultātu, uz citu lapu, nekā tas gribējis.

Kā norādīja prokurors Prīts Bharara, šī ir pirmā šāda veida krāpšanās lieta, jo apsūdzētie uzstādījuši paši savus serverus, lai slepeni lietotājus novirzītu uz lapām, kurās viņiem no klikšķiem uz reklāmām pienācās daļa no peļņas.

Ļaundabīgā programma un savi serveri apsūdzētājiem arī ļāva mājaslapās izvietotās likumīgās reklāmas aizvietot ar savām, kas viņiem nesa vēl lielākus ienākumus nekā no klikšķiem, bet pavisam kopumā teju 14 miljonus dolāru. Šī ļaundabīgā programma bija izveidota tā, ka traucēja lietotājiem uzstādīt antivīrusu programmas, kuras būtu varējušas iztīrīt inficētos datorus.

Par izvirzītajām apsūdzībām viņiem draud cietumsods no pieciem līdz 30 gadiem.

Avoti: LETA un Feds: Cyber Criminals Hijacked 4 Million Computers.

Papildināts — drusku tehniskāks apraksts par to, ko un kā igauņi darījuši: In the Wake of Estonian FBI Bust, Have You Checked Your DNS Settings?

3 comments to Igauņu kibernoziedznieki

 • napalmEye

  Šajā visā stāstā man amizants liekas fakts, ka visi minētie Igaunijas pilsoņi ir ar krievu uzvārdiem, kamēr vienīgais Krievijas — ar igauņu. :)

 • hvz

  Igauņu pilsoņiem ļoti “igauniski” vārdi un uzvārdi, krievijas plīsonim atkal otrādi.

 • piecpipieci

  pieder ASV kosmosa aģentūrai NASA. – laikam tikai tāpēc pieķēra, droši, ka daudz cit darboņu darbojos brīvi un netraucēti.

  Īpatnēji ka – traucēja lietotājiem uzstādīt antivīrusu programmas – un lietotāji neko, turpināja lietot datoru itkā tas būtu normāli.