oktobris 2011
P O T C P S Sv
« Sep   Nov »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Cik naudas vajag lidostas “Rīga” drošībai?

Internetā šodien publicēta ziņa (šeit saīsinātā veidā):

2010.gadā dotācija 3,535 miljonu latu apmērā tika piešķirta tikai aviācijas drošības pasākumu nodrošināšanai, lai gan faktiski šim mērķim bija nepieciešami 4,672 miljoni latu. Lai saglabātu Ministru kabineta akceptēto nostāju par krīzes tarifiem 2010.gadā, lidosta “Rīga” 2010.gadā daļu no aviācijas drošības uzturēšanas pasākumu izmaksām, ko nesedza budžeta dotācija, sedza no lidostas neaviācijas ienākumiem. Tāpat no tiem tika finansētas glābšanas funkcijas.

Šim gadam savukārt aviācijas drošības funkciju nodrošināšanai paredzētās dotācijas apmērs tika samazināts līdz 623,8 tūkstošiem latu. Aviācijas drošības funkciju nodrošināšanai iztrūkstošos līdzekļus, kā arī glābšanas funkciju nodrošināšanai nepieciešamos līdzekļus lidosta sedz no neaviācijas ieņēmumiem. 2012.gadam tiek plānots dotāciju aviācijas drošības funkciju nodrošināšanai samazināt līdz 200 tūkstošiem latu. Ņemot vērā, ka lidostas kapacitāte pašlaik ir četri miljoni pasažieru, bet šogad plānots apkalpot jau 4,8 miljonus pasažieru, termināļa pieļaujamā kapacitāte faktiski jau tiks pārsniegta.

Šī iemesla dēļ (citāts):

Iecerēts, ka starptautiskās lidostas “Rīga” pasažieriem par drošības pasākumiem būs jāmaksā 9–10 eiro (6,3–7 lati), paredz Satiksmes ministrijas (SM) sagatavotie noteikumi par lidlaukā sniegto drošības un glābšanas pasākumu maksu, kurus pirmdien, 10.oktobrī, skatīs Ministru kabineta komiteja.

Man sanāk vienkāršs matemātisks uzdevums. Pieņemsim, ka faktiski drošībai vajadzīga pat drusku lielāka summa — 5 miljoni latu. Pieņemsim, ka valsts dotācijas šim nolūkam nav vispār nemaz, tātad visus 5 miljonus latu lidostai jāsagādā pašai. Pieņemsim pat, ka pasažieru būs mazāk, tikai četri miljoni (nu, tur Kampara efekts, ilgstošā neskaidrība ar AirBaltic likteni, vēl kāds vulkāns u.t.t.), tad četri miljoni pasažieru piecus miljonus latu var savākt, ja katrs pasažieris papildus samaksās 5/4=1.25 latus, jeb 1.8 eiro. Nu labi, noapaļosim uz augšu — 2 eiro, bet vienalga nesanāk ne 9, ne 10 eiro, par kuru iekasēšanu varam lasīt rakstā.

Vai nu tur kāds matemātiku pamatskolas līmenī neprot, vai arī rakstā viss nav pateikts, vai arī kādi dotie skaitļi ir pilnīgi aplami.

Citāti un skaitļi atrasti šeit: Pasažieriem par drošību lidostā būs jāmaksā 9–10 eiro.

7 comments to Cik naudas vajag lidostas “Rīga” drošībai?

 • Ja pareizi sapratu, tad no šī smaksas tiek plānots atbrīvot tranzīta un transfēra pasažierus, kas sastāda lielu, ja ne lielāko daļu no visiem lidostas apkalpotajiem pasažieriem.

  • Jānis

   Nu, ja vietējo un citu no maksāšanas neatbrīvoto pasažieru īpatsvars ir 1/3 no kopējā, ar noapaļošanu uz augšu sanāks 6 eiro no deguna. Arī liela starpība.

 • piu

  kaut kur manīju info, ka jāmaksā būs 2.8 miljoniem pasažieru. Tikai pārējie no 4M lido transferā, tranzītā

  • Jānis

   Ja 2.8 miljoni maksās katrs 9 eiro, kopā gadā savāksies drusku virs 25 miljoniem eiro, kas it kā nepieciešamos 4.6 (vai 5) miljonus pārsniedz daudzkārtīgi.
   Neiet gali kopā. Vai nu tā nauda ir vēl kaut kam citam paredzēta, vai kaut kas pavisam cits nav pateikts.

 • Nu kā – pārējais ir “administratīvie izdevumi” >:)

 • Smic_

  Vispaar jau shii persona, kura sho ideju prezenteejusi ir gana odiozaa. TP cilveks, ex Kalviisha padomnieks droshiibas lietaas, cilveeks, kurs bija viens no galvenajiem autoriem savulaik izbiidiit meeginaatajaam droshiibas likumu izmainjaam ..

  • Jānis

   To es uzzināju tikai vēlāk, kad vienu TV sižetu skatījos. Un interesanti šķita arī tas, ka Luhse it kā neesot pat bijis lietas kursā, ka kaut kas tāds tiek bīdīts.