oktobris 2011
P O T C P S Sv
« Sep   Nov »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Piedzērušies zviedri izvēlas nažus

Zviedrijas Nacionālā noziedzības novēršanas padome kopā ar Somijas policijas pētniecisko institūtu un Leidenes universitātes kriminoloģijas institūtu no Nīderlandes ir veikuši pētījumu par kopīgo un atšķirīgo šo triju valstu slepkavībās.

Abās ziemeļvalstīs vardarbība ir ļoti atkarīga no dzeršanas. Tipiska slepkavība Zviedrijā un Somijā notiek, kad mājās kopā dzer divi vīrieši, draugi vai paziņas. Kādā brīdī starp abiem rodas strīds, kura rezultātā viens mirst. Slepkavības ierocis? Virtuves nazis.

Zviedrijas pētniece skaidro:

Šīs slepkavības nav plānotas, tās notiek spontāni. Patiesībā tas ir tikai gadījums, kurš izšķir, kura puse mirs.

Pētījumā arī parādās, ka Nīderlandē, atšķirībā no Somijas un Zviedrijas, slekavības notiek skaidrā un slepkavības rīks ir šaujamierocis. Nīderlandē slepkavības notiek pārsvarā uz ielas tajās pilsētās, kur ir bandas. Somijā, gluži pretēji, vairums slepkavību notiek lauku apvidos.

Nīderlandes statistikā alkohols pat neparādās, kas varētu nozīmēt, ka alkohols nav liela problēma Nīderlandē. Bet Zviedrijā pētījums uzrāda pēdējā gadsimta laikā nepārprotamu saiti starp alkoholu un slepkavībām.

Kaut arī starp trim pētītajām valstīm ir atšķirības, ir arī daudzas līdzības. Vardarbība ar nāvi visiespējamākā ir naktī vai brīvdienās. Arī pārkāpēju un upuru demogrāfija ir līdzīga, tie pārsvarā ir vīrieši, dzimuši šajās valstīs un vecumā no 25 līdz 64 gadiem.

Pētījumā tika izmantoti dati, kas savākti visās trijās šajās valstīs četru gadu laikā un pētījumu finansēja ES.

Avots: Drunken Swedes choose knives to kill: study.

6 comments to Piedzērušies zviedri izvēlas nažus

 • Braļukas

  Tak sen jau zināms, ka skandināviem no alko jumts brauc. Gēni tādi esot.

 • solaris

  “Zviedrijā pētījums uzrāda pēdējā gadsimta laikā nepārprotamu saiti starp alkoholu un slepkavībām.”
  Zviedrijas kriminologi allaž tiecas alkoholu uzskatīt par noziedzības cēloni, un policiju galvenokārt arī virza uz cīņu pret reibumu pie stūres utt.
  Es gan nepiekristu, ka alkohols un slepkavības ir tieši saistītas. Varbūt tā ir netieša saistība? Proti – cilvēkam dēļ socializācijas problēmām ir apspiests naidīgums pret citiem, no kā viņam ir arī depresija, un, lai to mazinātu, iedzer (turklāt divatā ar otru vīrieti…), pēc kā viņa apspiestais naidīgums (homoseksuālisms?) izlaužas agresijā. Alkohola reibums ir vien katalizators, bet patiesais agresijas cēlonis ir socializācijas problēma.
  Daudziem cilvēkiem alkohola reibumā velk uz dziedāšanu, flirtēšanu ar sievietēm, dejošanu, anekdošu stāstīšanu vai vienkārši uz miegu. Bet ne agresiju. Saistīt alkoholu ar agresiju, manuprāt, ir tendencioza pieeja.

  • Jānis

   Zviedri, acīmredzot, spriež ļoti taisnvirzienā — ja cilvēki būtu skaidrā, viņi būtu palikuši dzīvi. Šādā veidā var piekrist, ka saite ir. Bet… Negribējās atkal pie šīs tēmas atgriezties, bet faktiski tas pats ir ar saiti starp šaujamieročiem un slepkavībām.

   • solaris

    Tātad tu piekrīti – ja šaujamieroči nebūs viegli pieejami, tad slepkavības ar tiem būs mazāk?!
    k.b.j.

    • Jānis

     Man patika Tavs atspēkojums zviedru pieņēmumam par alkohola un slepkavību ciešo saiti. Būtībā tas ir tas pats, ko domāju par šaujamieroču un slepkavību saiti. Saistība ir, bet tā ir vāja, jo galvenais iemesls tomēr ir pašos cilvēkos, viņu galvās.

     • solaris

      Alkohols primāri netiek izmantots kā līdzeklis slepkavībai, bet gan – kā līdzeklis socializācijai / depresijas noņemšanai utt.
      Savukārt šaujamierocis primāri tiek izmantots nevis kā līdzeklis socializācijai / depresijas noņemšanai vai tml., bet gan – kā līdzeklis nogalināšanai.
      Tāpēc tavi centieni tos savstarpēji pielīdzināt, kā slepkavību cēloni, ir nekorekti. Katra šī lieta ir atšķirīga kategorija, attiecas uz atšķirīgām likumsakarībām, līdz ar ko par katru no tiem jārunā atšķirīgi, nesaistot vienu ar otru. (Novedot līdz absurdam, mēs varam vēl sākt analizēt, ko slepkava tajā vakarā ir ēdis, un vai ir korelācija, un vai tas pierāda, ka vēlmi nēsāt šaujamieroci var pielīdzināt vēlmei ēst noteiktus pārtikas produktus. Sanāks pilnīgs sviests, taču tarkšķēt jau var visu, lai tikai savu subjektīvo pārliecību pamatotu.)

      Viss, man apnika šī diskusija.