septembris 2011
P O T C P S Sv
« Aug   Okt »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Kriminālie grupējumi

Pēc ilgāka pārtraukuma atkal kriminal.lv

Rīgā no 19. līdz 20. septembrim notika starptautiska konference „Organizētās noziedzības grupu novērtēšanas un sarindošanas izaicinājumi un praktiskie aspekti” , kuras rīkotājs bija Valsts policija un viesu vidū bija tiesībsargājošo institūciju darbinieki un kriminologi no Dānijas, Zviedrijas, Lietuvas, Norvēģijas, kā arī Europola eksperti. Šajā konferencē visai augstā līmenī tika apspriesta reģionālā organizētā noziedzība.

Kā izrādījās, starptautiskā līmenī visai aktīvi darbojas noziedzīgās grupas no Lietuvas. Zviedrija ir nopietni nobažījusies par “krievu mafijas” ietekmi, jo pēdējā laikā uz šo valsti ir pārcēlušies trīs “likumīgie zagļi” no Krievijas.

Baltijas tranzīts

Baltijas valstis parasti tiek izmantotas kā tranzīta punkts, pastāstīja Zviedrijas drošības un attīstības institūta profesors Valters Kego. No Krievijas uz Eiropu tiek sūtītas dažādas preces un nauda. Pretējā virzienā iet aktīvs narkotrafiks — amfetamīns, esktazi, kokaīns, hašišs. Tieši tādēļ sadarbība starp mūsu valstīm ir jāpastiprina, tāpat kā tā ir japastiprina ar Krieviju.

V. Kego agrāk ir piedalījies vairāku policijas starptautiskās sadarbības programmu izstrādāšanā un ir novērojis, ka Zviedrijā ir spēcīgi lietuviešu, igauņu un poļu noziedzīgie tīkli. Viņu galvenā darbība ir kontrabanda un narkotiku tirdzniecība.

Latvija ir nedaudz mazāk iesaistīta šajos procesos, tāpēc ka šeit neražo narkotikas. Bet ir kāds cits aktuāls fenomens — “krievu” kriminalitāte. Pēdējā gada laikā uz Zviedriju ir pārcēlušies trīs “likumīgie zagļi”, no kuriem viens pieder pie ļoti pazīstamas noziedzīgas grupas, kuru Krievijā vada Tariels Oniani. Mēs nezinām, kāpēc viņi ir pārcēlušies uz Zviedriju, bet skaidrs, ka tas nav vis atpūtai, bet kriminālām lietām, pastāstīja Kego.

Lietuvieši terorizē Angliju

Pēdējos gados Lietuva tiek uzskatīta par automafijas reģionālo centru. Tieši šīs valsts noziedznieki visaktīvāk zog eiropiešu auto, lai tos pārdotu austrumos. Bet, kā pastāstīja Mindaugas Petrauskas, Lietuvas kriminālpolicijas Informācijas analīzes pārvaldes vadītājs, situāciju mēģina kontrolēt:

Mēs vācam ziņas par mūsu noziedzniekiem un organizētām grupām gan Lietuvā, gan ārpus tās. Katrus trīs mēnešus mēs atjaunojam datus par to, cik lietuviešu bija arestēti vai vismaz pārbaudīti aiz valsts robežām, par kādām lietām, sekojam situācijai. Mēs redzam, ka lielākā daļa aktīvo kriminālistu ir izbraukusi uz ārzemēm. Tas nav jaunums, jo paši lielākie noieta tirgi, protams, atrodas ārpus Lietuvas, ārpus Baltijas valstīm. Noziedzniekus pievelk Krievijas, Skandināvijas, Centrāleiropas tirgi.

Visaktīvāk no Lietuvas izbraukušie grupējumi darbojas Anglijā, lielākā daļa no viņiem — Londonas austrumos. Policija tur 2010. gadā ir veikusi 12 izmeklēšanas par lietuviešu grupām. Ar ko šīs grupas nodarbojas? Pārsvarā gadījumu runa ir par narkotranzītu un automašīnu zādzībām.

Bet Lietuva tur nav vainīga, — pasvītro Petrauskas. Tie vienkārši ir Lietuvas pilsoņi, kuri ir pārcēlušies uz Londonu pirms 5-10 gadiem un kuri savā vēsturiskajā dzimtenē parādās tikai epizodiski. Bet mēs vienalga cenšamies vākt informāciju par barvežiem, kuri dzīvo Lietuvā, atsekojam naudas plūsmas. Šajā ziņa mums ir lieliska sadarbība ar Londonas policiju, kā arī ar kolēģiem Norvēģijā un Zviedrijā.

Latvijā ir apmēram astoņas organizētās noziedzības grupas

Rauls Kviesītis:

Pēc Valsts policijas datiem, definīcijai “organizētā noziedzība” Latvijā šobrīd atbilst 7-8 grupas. Bet viens no konferences mērķiem — izstrādāt kritērijus, kas ļautu saprast, kas ir organizētā noziedzība, lai no kopējās bāzes pēc tam izstrādātu cīņas metodes.

Uz lūgumu komentēt “likumīgā zagļa” Vjačeslava Šestakova (Sļiva) pārcelšanos uz Latviju, Rauls Kviesītis atbildēja filozofiski:

Policija šādas situācijas kontrolē, bet cilvēkiem parasti interesē tikai viens — lai apkārt neslepkavotu.

Par konferenci

Starptautiskā konference “Organizētās noziedzības grupu novērtēšanas un sarindošanas izaicinājumi un praktiskie aspekti” notika Rīgā no 19. līdz 20. septembrim. Šī konference bija daļa no ES finansēta projekta ar nosaukumu “Metodoloģijas izstrāde un ieviešana, lai sarindotu un sakopotu organizētas noziedzības grupas, lai prioritizētu mērķtiecīgāku iedarbību pret tām” (es šo nosaukumu neizdomāju!).

Dānijas un Latvijas speciālistu un tiesībsargājošo institūciju sadarbības ietvaros ir radusies jauna pieeja organizētās noziedzības grupu klasifikācijai un to potenciālo draudu novērtējumam. Turpmāk šai jaunajai sistēmai vajadzētu palīdzēt policijai izmeklēšanās un preventīvajā darbā.

Konferencē dalībnieki apsprieda šī projekta rezultātus, kā arī cīņas ar organizēto noziedzību aktuālās problēmas.

Sļiva pārvācies uz Jūrmalu

“Likumīgais zaglis” Vjačeslavs Šestakovs (Sļiva) ir apmeties Jūrmalā, kā ziņo KP.ru. Viņš esot saņēmis Latvijas uzturēšanās atļauju, dzīvo Jūrmalā un bez ierobežojumiem ceļo pa visu Eiropu.

Pēc izdevuma “Семь дней” (“Septiņas dienas”) ziņām, Vjačeslavs Šestakovs ir viens no pašiem idejiskākajiem “likumīgajiem zagļiem”. Pirmo reizi arestēts viņš tika 1974. gadā par huligānismu un kautiņu, bet deviņdesmito sākumā, kad viņš savā dzimtajā pilsētā Ļubercos kļuva par vienas bandas vadītāju, viņam jau bija trīs sodāmības. Vairāk par pusotru gadu brīvībā Sļiva vairs nav bijis.

Šajā gadā Šestakovs atkal nonāca Krievijas žurnālistu redzes lokā. Šoreiz raksta, ka Sļivas dēļ kāds Maskavas apgabala pilsētas Elektrostaļas “pieskatītājs” (“смотрящий”) Oļegs Pirogovs, kurš savās aprindās vairāk pazīstams kā Cirkačs, nevar atrisināt savas problēmas ar “kronēšanu” (t.i. iecelšanu par “likumīgo zagli”).

Avots: Преступные группировки: сферы влияния и воры в законе.

Comments are closed.