Jaunas tehnoloģijas muitai

Starp Helsinkiem Somijā un Sanktpēterburgu Krievijā kādu laiku jau regulāri kursē ātrvilciens Allegro. Somijas robežsardze un muita ierosina kontroles uz robežas pastiprināt ar jauniem, efektīviem paņēmieniem, jo nepieciešamība pēc tā ir radusies sakarā ar ievērojami pieaugušiem kravas un pasažieru pārvadājumu apjomiem starp Krieviju un Somiju. Šobrīd, piemēram, narkotiku kontrabandu mēģina atklāt ar dienesta suņu palīdzību, kas papildina zināmo slēptuvju manuālu pārbaudi. Šādas pārbaudes ir laika ietilpīgas un bieži vien neefektīvas.

Pirmais mēģinājums caurskatīt visu dzelzceļa sastāvu ar īpašas iekārtas (iespējams – rentgena iekārtas, kaut arī konkrēta skenēšanas tehnoloģija nav tekstā pieminēta) noticis pagājušajā otrdienā. Skenerim vilciena sastāvs braucis cauri ar ātrumu 35 km/h.

Allegro brauc cauri skenerim

Kravas vilcienu sastāvi un konteineri Helsinkos jau tiek skenēti apmēram gadu un rezultāti esot labi. Jaunie skeneri varētu palīdzēt atklāt gan kontrabandas tabaku, alkoholu un narkotikas, kā arī nelegālos imigrantus. Muitas pārstāvis pastāstīja, ka plāna skenēt visus vilcienus neesot. Caur skeneri tikšot laisti tie sastāvi, par kuriem būšot informācija no Krievijas, ka tajos iespējami pretlikumīgi materiāli. Šādos gadījumos vilciens tikšot novirzīts uz blakus ceļa un cauri skenerim braukts bez pasažieriem vagonos.

Avots: Scanners could reveal contraband on interstate rail services.

Tam gan nav tieša sakara ar apskatāmo drošības tehnoloģiju, bet vai ES transporta komisāra, igauņa Sīma Kallasa pretestība Rīgas-Maskavas ātrvilciena idejai nav mēģinājums nepieļaut konkurenci Helsinku-Sanktpēterburgas līnijai?

Comments are closed.