Vācu likumu žņaugos

Nesen te rakstīju, ka labākā aizsardzība pret Somālijas pirātiem ir bruņota apsardze uz kuģiem. Bet izrādās, ka visiem tas nav pieņemams, un, piemēram, Vācijas likumi vācu kuģiem šādu risinājumu pamatīgi ierobežo.

Šajā gadā līdz augustam Āfrikas raga rajonā ir notikuši apmēram 180 uzbrukumi tirdzniecības kuģiem, bet visā 2010. gadā – apmēram 230. Rajonā patrulē 19 Eiropas Savienības valstu karakuģi, bet to galvenais uzdevums, kā izrādās, ir nodrošināt humānās palīdzības sniegšanu Somālijai un tie ne vienmēr var doties palīgā garām braucošajiem tirdzniecības kuģiem.

Tādēļ kuģu īpašnieki, tai skaitā vācu kuģu īpašnieki darbojas saskaņā ar principu “slīcēju glābšana ir pašu slīcēju rokās” un nolīgst bruņotu apsardzi. Ir ziņas, ka bruņotu apsardzi nolīgst katrs trešais vācu kuģis, bet šobrīd vācu likumi pamatīgi ierobežo apsardzes iespējas. Vācijā ir aizliegti tā saucamie kaujas ieroči — mašīnpistoles, triecienšautenes, ložmetēji. Tādi nedrīkst būt privāto apsargu rīcībā. Turklāt, uzbrukuma gadījumā kapteinis un viņa nolīgtie apsargi drīkst ieročus izmantot tikai pašaizsardzībai, piemēram — uz pirāta automāta vai ložmetēja kārtu kapteinis vai apsargs drīkst pretī izšaut tikai ar šauteni vai pistoli. Vācu likumi atļauj pirātu atbruņot un aizturēt, bet viņa nogalināšana var tikt uzskatīta par slepkavību.

Tādēļ nav nekas neparasts, ka daži kuģu īpašnieki pārreģistrē savus kuģus citās valstīs, kuru likumdošana atļauj kaujas ieroču lietošanu. Vienlaikus Vācijas kuģu īpašnieku apvienība lobē ideju, ka kuģu apsardzē varētu iesaistīties federālā policija.

Bet pat ja kuģniecības kompānijas izdevumus apmaksās, kur ņemt tik daudz policistu? Vācijas tirdzniecības flote ir trešā lielākā pasaulē un tajā ir vairāk kā 3000 kuģu. Atrast papildus vairākus tūkstošus policistu ir nereāls uzdevums, tāpēc nāksies algot privātās firmas un dot tām lielākas pilnvaras. Lai nebūtu jāmaina likumi, ir ideja sertificēt vairākas apsardzes firmas un sniegt tām valsts palīdzību personāla atlasē un apmācībā, kā arī bruņojuma izvēlē.

Lēmumu valstij ir jāpieņem septembrī.

Avots: Что мешает защитить немецкие корабли от пиратов.

Comments are closed.