Frankenšteina laboratorija

Kāds holandiešu mākslinieks izdomāja neparastu projektu — sakrustot mākslīgi izaudzētu cilvēka ādu ar zirnekļu zīdu. Neparastā mākslinieciski-zinātniskā projekta rezultāts šobrīd esot izstādīts Leidenes muzejā un projekta nosaukums ir “2.6g 329m/s”. Nosaukums nozīmē, ka ādas-zīda hibrīds spēj apturēt mazkalibra (.22) šautenes lodi, kas ir 2.6 gramus smaga un no stobra izlido ar ātrumu 329 metri/sekundē. Šāda ložu izturība ir ekvivalenta 1. pakāpes bruņu vestei.

Mākslinieks Jalila Essaidi pastāstīja, ka pagājušajā gadā viņš esot ieguvis mākslinieku balvu genomikā, attiecīgi saņēmis 25 tūkstošus eiro un varējis sākt realizēt savus plānus. Viņš sazinājis ar ASV dzīvojošo Randy Lewis, pastāstījis tam par saviem plāniem izveidot ložu drošu cilvēka ādu, tam šī ideja iepatikusies un viņš pievienojies projektam un arī atsūtījis dažus paraugus zirnekļu zīda, kas šobrīd ir pieejams tikai laboratorijas paraugu veidā. Tālāk Jalila Essaidi sazinājies ar Dermatoloģijas departamentu Leidenē, kas prot izgatavot ādu un Nīderlandes Tiesu Ekspertīžu institūtu.

Kopējā projektā Dermatoloģijas departaments izaudzējis ādas paraugu, kur zīds ir bijis starp ādas slāņiem, un tad gatavais rezultāts nodots Ekspertīžu institūtam, kur tas tika šauts un fotografēts ar liela ātruma kamerām. Pagaidām ādas paraugi esot iegūti apmēram plaukstas izmērā un mākslinieks esot vēlējies tikai parādīt, ka šādu ādu iespējams iegūt, ka tā nav tikai traka idejs, bet ka ir iespējams apvienot cilvēka ādas šūnas ar zirnekļa šūnām. Protams, tālāk var jau runāt par visādiem nākotnes projektiem.

Avots: Dutch artist creates ‘bulletproof’ skin with spider silk.

Interesanti, ko šis mākslinieks pīpē? :)

Comments are closed.