Kravas avio pārvadājumu drošība

Pagājušā gada oktobrī tika atklāti pasta sūtījumi ar spridzekļiem, kas tika no Jemenas sūtīti uz vairākām ASV sinagogām. Notikušai lika pārskatīt kravas avio pārvadājumu drošības jautājumus. Pirmo reizi kopš 11. septembra tas bija atkal mēģinājums izmantot teroristu vajadzībām aviāciju un teorētiskā iespēja kļuva daudz reālāka.

Laimīgā kārtā, pateicoties dažādu izlūkdienestu sadarbībai, sūtījumi tika pārtverti. Bet vienalga bija skaidrs, ka ir sākusies jauna ēra. Tā vairs nebija tikai nobažījušos drošības analītiķu rūpe un pat ne vienkāršs apdraudējuma paplašinājums. Jemenas notikums parādīja jaunu apdraudējumu, kurš ātri nokļuva preses uzmanības centrā un kuram uzmanību pievērsa gandrīz visas valdības un ostu pārvaldes visā pasaulī, bet īpaši jau ASV.

Kopš oktobra ir sperti vairāki soļi, lai aizsargātos pret šiem draudiem. Cita starpā, dažās valstīs ir noteikts aizliegums saņemt sūtījumus no Jemenas un Somālijas, aizliegums pārsūtīt printeru kasetes, kuras sver vairāk kā mārciņu (apmēram 460 gramu), vai pat pilnīgu lidojumu aizliegumu no Somālijas. Šie ir pagaidu pasākumi un neatrisina problēmu.

Novembrī ASV valdība izstrādāja jaunus kravas aviācijas noteikumus, bet par tiem balsošana vēl nav notikusi. Papildus tam, 27 ES valstis ir izstrādājušas priekšlikumus par kravas aviācijas drošības uzlabošanu. 2011. gada jūnijā Apvienotā Karaliste pieprasīja, lai UPS uz laiku pārtrauc kravu apstrādu vairākās Apvienotās Karalistes vietās, jo bija bažas par drošību.

Arī vienkāršie pilsoņi pamanīja, ka ir problēma. 2011. gada maijā Unisys Security Index, divas reizes gadā notiekoša patērētāju aptauja par daudziem drošības jautājumiem, parādīja, ka 56% aptaujāto amerikāņu ir nobažījušies, ka kravu pārvadājumi pa gaisu, sauszemi vai jūru ir ļoti ievainojami vai izmantojami teroristu uzbrukumos. Britu un meksikāņu bažas sasniedza pat 60%, bet vismaz puse iedzīvotāju bija par to līdzīgos noskaņojumus septiņās no vienpadsmit valstīm, kurās tika veikta šī aptauja.

Avots: Air Cargo Security: Time For The World To Take New Measures.

5 comments to Kravas avio pārvadājumu drošība

 • wex

  Izlasot, kaut kā ir sajūta, ka raksts ir ne par ko. Bija notikums, ir problēma – un…?

  • Jānis

   Bija notikums pēc kura ļauži saprata, ka ir problēma. Ir veikti pagaidu pasākumi, bet tas problēmu nav atrisinājis. Bet atrisināt vajag.
   Apmēram tāds ir atreferējums.

 • Bažis

  Un uz amīšu bažu pamata būvēsim tagad jaunu drošības murgu. :)

 • Ginc

  Beigsies tas viss ar to ka katrs šķidrums/viela kas būs aizdomīgāks par pamperu paku netiks pārsūtīts vispār :( Jau tagad rodas grūtības, piemēram škidru poliuretānu pa pastu pārsūtīt (nu netirgo to vielu LV normālā cenā un variācijās).

 • Kaijas

  Teju vai komiski, ja vien tā nebūtu tik nopietna problēma.
  Ļoti bērnišķīga pieeja, aizliegt kādu produktu tikai tāpēc, ka tas ir bijis iesaistīts kāda nozieguma veikšanā.

  Tikpat labi nākamreiz tas var būt akumulators, CRT monitors, fluorescentā spuldze, vai milzīgs vibrators. Jebkas kam būtu jāsatur elektroniskas komponentes un lieli nedalīti tilpumi.

  Tas būtu tas pats, kas aizliegt sporta automašīnas, vai zeķubikses, jo viņas izmanto noziegumu veikšanai.

  Varbūt uzreiz varētu aizliegt arī lidmašīnu lietošanu?

  Gandrīz takā ar DHMO (http://www.dhmo.org/facts.html).