Norvēģijas cietums

Kamēr Norvēģijas tiesa spriež organizatoriskus jautājumus, lai tiesa nekļūtu par Breivika uzskatu propagandas tribīni un kamēr tiek precizēti bojā gājušo un ievainoto saraksti, citi jau domā, kur Breiviks varētu izciest cietumsodu. Par cietumsoda iespējamo garumu domas nedaudz dalās — ja Breiviks tiks notiesāts kā kriminālnoziedznieks, tad viņam draud 21 gada ieslodzījums cietumā, jo Norvēģijā nav ne nāves soda, ne mūža ieslodzījuma, bet ja Breiviks tiks atzīts par vainīgo noziegumā pret cilvēci, viņam var piespriest līdz 30 gadu ieslodzījumam.

Bet kādā cietumā viņam var nākties izciest sodu? Visticamāk, ka Norvēģijas vismodernākajā un valsts otrajā lielākajā cietumā Halden Fengsel, kurš atklāts 2010. gada 8. aprīlī. Šis ir maksimālās drošības cietums, kas paredzēts visrūdītākajiem noziedzniekiem, ieskaitot slepkavas un izvarotājus.

Puse no cietuma, kurš tiek uzskatīts par humānāko cietumu pasaulē, personāla ir sievietes, lai vide būtu mazāk agresīva, personāls nav bruņots un sporto un ietur maltītes kopā ar ieslodzītajiem. Norvēģijas cietumu sistēma ir fokusēta un cilvēktiesībām un rehabilitāciju, kā arī sekojošu bijušo ieslodzīto reintegrāciju sabiedrībā. Kopumā šī pieeja strādā un recidīvs Norvēģijā divu gadu laikā pēc atbrīvošanas ir tikai 20%, kamēr Lielbritānijā apmēram puse atgriežas aiz restēm.

Norvēģijas likumi un cietumi ir tik neparasti, ka Roberts Zeligers raksta izdevumam Foreign Policy:

Ja jūs vēlaties kļūt par slepkavu maniaku un negribat savu ķermeni ieskaitīt kopējā upuru skaitā — Norvēģija ir tam vislabākā vieta.

Avots: Norway Shooting Shines Light on Country’s Cushy Penal System

Jau agrāk šeit par šo cietumu: Norvēģijā uzceļ pasaules humānāko cietumu.

Abās šajās saitēs var atrast bildes un video, kas ir daiļrunīgāki par tūkstošiem vārdu.

13 comments to Norvēģijas cietums

 • solaris

  Man nezūd pārliecība, ka rehabilitācija ir vajadzīga un ar šādu ieslodzījuma vietu tā reāli ir efektīva, vienlaikus – tā nav attiecināma uz psihopātiem un morāliem kropļiem, kā Breivika tipa slepkavas, maniakāli izvarotāji un narkotiku tirgoņi. Tiem vajadzīgs nāvessods. Un visa tā ideoloģiskā muldēšana par humānismu ir liekulīgās liberastijas propagandas elements, kam ir vairāk ļaunuma, nekā labuma. Līdzsvars jāsaglabā visā, arī attieksmē pret noziedzniekiem.

  • hvz

   ir kāds veicis pētījumu cik bieži ir recidīvs starp dažādu veidu noziegumiem un vai tam ir korelācija ar ieslodzījuma ilgumu? Jeb tāda tipa analīze jau skaitās politnekorekta?

   • solaris

    Man arī būtu interesanti uzzināt, vai tāds pētījums ir veikts. Taču domāju, ka tāda tipa analīze būtu zinātniski nekorekta, jo selektīvi analizē tikai vienu faktoru, ignorējot virkni citus, kas arī būtiski ietekmē noziegumu recidīvu (kaut vai probācijas uzraudzība pēc ieslodzījuma, nodarbinātības iespējas, noziegumu atklāšanas līmeni utt.).

    • solaris

     Personīgi es esmu gatavs noticēt, ka Eiropā vietējie teroristi rada lielāku skaitu problēmas, nekā ieceļotāji.
     Vienīgais – kopš XX gs. vidus līdz šim Oslo gadījumam, šķiet, vietējie nebija centušies nogalināt uzreiz daudz nevainīgu cilvēku, bet parasti vērsās vien pret varas pārstāvjiem vai pat tikai valdības ēkām, iepriekš pabrīdinot, lai neviens cilvēks neciestu.

     Diskusijai – man šķiet, ka tādus cilvēkus, kā Breiviks, nevar īsti saukt par teroristiem. Jo viņš ir psihopāts. Kamēr lielākā daļa teroristi ir vai nu separātisti (tādi kā kurdi, baski, īri utt.) vai savas ticības karotāji. Terorisms lielākoties ir kā partizānu kara vai asimetriskā kara metode. Bet psihopāti līdzinās maniakiem, “džekiem uzšķērdējiem”, kuri būtībā nav karotāji, pat ja aizbildinās ar kaut kādu ideju.

 • Osis

  Lasot solaris izteikumus, esmu sapratis, ka viņaprāt drīkst pastāvēt tikai viens viedoklis (t.i. viņa), kurš 100% propagandē brīvību, demokrātiju, cilvēktiesības utt., bet viss, kas ir pretrunā ar viņa viedokli ir jācenzē, un atšķirīgu uzskatu paudēji ir jāsoda ar nāvessodu vai vismaz jāieslodza koncentrācijas nometnē. Starp citu – tipisks mūsdienu piemērs tam, kā brīvības, kas ir Eiropas civilizācijas pamatā tiek aizstātas ar propagandas saukļiem un reālu tumsonību.

  • solaris

   Jā, tik aprobežotus radījumus, kā tevi, tiešām vajadzētu aizliegt.
   Pirms tas ir noticis, patrenējies minēt latviešu tautas mīklas – teic, ka tās attīsta atjautību. Kad savu intelektu būsi kaut kripatu uztrenējis, tad palasi manus izteikumus vēlreiz un pamēģini objektīvi apjēgt, kas tajos ir un kas nav rakstīts.

   • Jānis

    Ir tāds jauks teiciens – Nedari otram to, ko negribi, lai dara tev.
    Nu satiksies kādu dienu ar kādu citu, kurš būs tikpat pašpārliecināts kā tu, un viņš teiks par tevi, ka tik aprobežotus radījumus vajadzētu aizliegt ;)
    Manuprāt, šāda nostāja ved strupceļā, jo pārtrauc dialogu un neļauj noskaidrot patiesību, kura bieži vien atrodas ne tur, kur mēs to sākotnēji domājam.
    Un vēl – man patīk Voltēra teiciens: “Es nepiekrītu tam, ko jūs runājat, taču es līdz pēdējam elpas vilcienam aizstāvēšu jūsu tiesības to runāt.”

    • solaris

     Vai tu, Jāni, uzskati, ka ‘Osis’ replika ir diskusijas mēģinājums???! Manuprāt, tas ir acīmredzams prasts uzbrauciens, vienkārši lai pakasītos.
     Ja kāds vēlas diskutēt, es ļoti labprāt to atbalstu, kaut arī cilvēkam ir atšķirīgi uzskati.

 • e

  offtopic, bet – solaris jau ir izcēlies arī citos vortālos ar pilnīgu deģenerātismu. visiem silti iesaku – ignorēt viņa verbālās atjeas un nemaz nesākt diskutēt, jo ar _tādu_ nav vērts. būtu jau jautri, ja tā būtu plika troļļošana, bet cik nācies manīt, viņš pozicionē sevi tīri nopietni, kas ir nožēlojami.

 • […] vispār būtu labi nenonākt, bet ārzemēs vēl jo vairāk. Nu, ja nu vienīgi Norvēģijā vai Zviedrijā, ja būtu izvēle Kategorija: Cietumi | Nav […]