jūnijs 2011
P O T C P S Sv
« Mai   Jūl »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Alternatīvi sakari

Pēc “arābu pavasara”, kad virknē valstu bija tautas nemieri, pret kuriem valdošie režīmi cīnījās ar, cita starpā, ar interneta un citu sakaru līdzekļu atslēgšanu, ASV valdība ir sākusi īstenot slepenu projektu alternatīviem sakariem šādiem gadījumiem.

ASV Valsts departaments finansē, piemēram, projektu, kurā tiek izstrādāti slepeni bezvadu tīkli, kuru ļautu opozīcijas aktīvistiem sazināties bez valdības kontroles tādās valstīs kā Irāna, Sīrija vai Lībija. Vēl vienā ambiciozā projektā Valsts departaments kopā ar Pentagonu ir izlietojuši vismaz 50 miljonus dolāru, lai izveidotu alternatīvu mobilo telefonu tīklu Afganistānā. Projekta mērķis ir neitralizēt Taleban spēju atslēgt publisko mobilo telefonu tīklu. Tas izpaužas tā, ka savās kontrolētās teritorijās un to apkārtnē mobilie operatori telefonu tīklu izslēdz nakts laikā, kas ļauj Taleban brīvi pārvietoties pa šīm teritorijām bez riska, ka viņi tiks izsekoti vai par viņiem kāds ziņos. Alternatīvā mobilo telefonu tīkla bāzes staciju torņi ir izvietoti apsargātās militārās bāzēs.

Viena no izstrādēm ir “internets koferī”, kurš izveido tīklu bez noteikta centrālā mezgla. Starp tīkla elementiem var pārsūtīt tekstus, attēlus, video, balsi un pierastos e-pastus un šis tīkls var darboties paralēli oficiālajiem tīkliem.

Koferī ir nelielas antenas, kuras palielina darbības attālumu, klēpjdators administrēšanai, USB atmiņas un CD — programnodrošinājuma izplatīšanai un citas nepieciešamās komponentes. Sakari šādā tīklā ir šifrēti.

Alternatīva tehnoloģija “internetam koferī” ir Bluetooth tīkli, līdzīgi tiem, kurus izmanto Al Kaida. Tā kā arābu un citās tā reģiona valstīs Bluetooth ir ļoti populāri un parasti tiek turēti ieslēgti, tie var tikt izmantoti, lai diskrēti nodotu informāciju visiem, kas to gatavi uztvert. Kāds irāņu disidents un emigrants ir lūdzis Valsts departamenta finansējumu, lai izstrādātu nepieciešamo programmu telefoniem, kas atvieglotu informācijas izplatīšanos uzticamo telefonu tīklā. Šāda sistēma būtu daudz ierobežotāka par “Internetu koferī”, bet tās priekšrocība būtu tā, ka tai būtu nepieciešamas tikai nelielas izmaiņas telefonu programmās.

Avots: U.S. Underwrites Internet Detour Around Censors.

6 comments to Alternatīvi sakari