jūnijs 2011
P O T C P S Sv
« Mai   Jūl »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Grieķijas krīze un organizētā noziedzība

Ekonomiskā krīze Grieķijā ir padarījusi valsti par pievilcīgu mērķi organizētās noziedzības apvienībām, kuras cer nopelnīt uz valstī ienākošo naudu plūsmām.

Narkotiku kari Meksikā ir prasījuši tūkstošiem dzīvība, Afganistānas narkotiku tirdzniecība paplašinās, Itālijas policija veic krāšņus reidus pret mafiju, bet Krievijā robeža starp politiķiem un organizēto noziedzību ir izplūdusi. Viss uzskaitītais nav raksturīgs Grieķijai, kurai ir pavisam citādāks problēmu komplekts.

Bet profesors Edgardo Buscaglia uzskata, ka tieši šīs problēmas ir tās, kuras padara Grieķiju interesantu starptautiskajām noziedzības organizācijām. Buscaglia, kurš ir ASV valdības, ANO un Pasaules Bankas padomdevējs, uzskata, ka Grieķijas ekonomiskā krīze vienlaikus ir novedusi arī pie sociālās un politiskās krīzes.

Konferencē Berlīnē Buscaglia teica:

Ja nekustamo īpašumu cenas krīt un ja šajos nestabilajos laikos pieaug pieprasījums pēc kapitāliem, tad organizētajai noziedzībai rodas plāns. Piepeši parādās pieejama nauda. Tā ir netīrā nauda, kuru var investēt nekustamajos īpašumos, tirdzniecības centros un banku sistēmā.

Buscaglia brīdina, ka Grieķijai vajadzētu sagatavoties šiem riskiem.

Mafija jau investē Grieķijā

Jürgen Roth ir sarakstījis divus dučus grāmatu par organizēto noziedzību Eiropā un brīnās, ka Grieķijas tiesībsargājošajām iestādēm nav lielas intereses par šiem draudiem. Bagātās ķīniešu triādes jau ilgāku laiku investē Grieķijā, tāpat arī Itālijas mafija, īpaši Sicīlijas Cosa Nostra un Kalabrijas ‘Ndrangheta.

Bet noziedzīgās apvienības neinvestē savu pretlikumīgi iegūto naudu Grieķijā tiešā veidā un laiki, kad mafijas bandas, apbruņotas ar mašīnpistolēm, šķērsoja robežas, vedot līdzi pilnus koferus ar naudu, ir pagājuši. Šodien, saka Jürgen Roth, viss notiek caur finansu darījumiem, tādiem kā hedžfondi vai caur mafijai piederošām firmām Bulgārijā vai Rumānijā. Šajās un citās bijušajās sociālistiskajās valstīs, piemēram Melnkalnē, Maķedonijā vai Polijā, starptautisko kriminālo organizāciju investīcijas atnāca uz valsts īpašumu privatizāciju. Šī nauda tika atmazgāta reālu vērtību pārdošanā, bieži vien ar korumpētu vietējo politiķu palīdzību. Pēc tam “tīrā nauda” var tikt reinvestēta jebkur. Firmu akcijas var tikt pārdotas un tālākpārdotas un citas akcijas var tikt nopirktas vieā atkal un atkal.

Netīrās naudas slēpšana tiešsaistē

Šodien ir labāki veidi kā slēpt naudas izcelsmi — tā tiek vienkārši iekļauta miljardu dolāru plūsmās, kas katru dienu tiek pārsūtītas visā pasaulē. Politikas zinātniece Regine Schönenberger no Berlīnes saka, ka tas darbojas vislabāk, kad nelegālā nauda iekļaujas interneta banku parastajā apritē. Pēc viņas ziņām, viss kas nepieciešams ir kredītkartes numurs. To Krievijā var iegūt anonīmi bez kādiem jautājumiem. Lietojot šo numuru, var izveidot vienu vai vairākus tiešsaistes kontus, kurus var izmantot naudas pārsūtīšanā tālāk. Pēc dažām stundām šos pagaidu kontus var vienkārši slēgt.

Cīņa pret organizēto noziedzību

Schönenberger saka, ka, kaut arī naudas ceļus izsekot ir grūti, motivēti policisti, slepeno dienestu darbinieki un prokurori ir spējīgi to izdarīt. Bet motivācijas bieži vien trūkst.

Politiķi tajā nevēlas iesaistīties, jo investīcijas, neatkarīgi no tā, no kurienes tās nākušas, rada darba vietas. Bankas un firmas, īpaši jau krīžu piemeklētās valstīs, ir vienkārši priecīgas, ka ienāk jauna nauda. Ja sabiedrība to pieļauj, organizētā noziedzība kļūst par ietekmīgu spēku.

Piemērs valstij, kur ir savijušās attiecības starp organizēto noziedzību, valdību un politiķiem, ir Meksika. Eiropā, pēc Jürgen Roth ziņām, visspilgtākais piemērs ir Melnkalne, kur bijušais prezidents un pēdējais premjerministrs tika uzskatīti par vadītājiem cigarešu kontrabandā uz Eiropas Savienību.

Sekas tām valstīm, kuras atvieglo nelegālās naudas plūsmas, ir dramatiskas — korupcija paplašinās, tiesu sistēmas un parlamenta nozīme samazinās un pasliktinās vienkāršo ļaužu dzīves kvalitāte.

Eksperti ir vienisprātis, ka situācija vislabāk risināma ir ar sabiedrības spēkiem, nevis ar policiju. Galvenā problēma ir pārvarēt bailes. Bet spēcīgās demonstrācijas Itālijas mafijas tradicionālajos centros un pilsoniskās iniciatīvas pret narkotiku karteļiem Meksikā parāda, ka tas ir izdarāms.

Avots: Organized criminals eye vulnerable Greece for illicit enterprise.

Comments are closed.