aprīlis 2011
P O T C P S Sv
« Mar   Mai »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Apple un atrašanās dati – vai ir iemesls uztraukumam?

Vakar plašu publicitāti guvusī ziņa, ka Apple iPhone un iPad ierīces slepeni vāc lietotāju atrašanās informāciju, kura atrodama datu bāzes failā consolidated.db, patiesībā nav jauna. Šī funkcija ieviesta jau 2010. gada jūnijā ar kārtējo operāciju sistēmas atjauninājumu. Un nevar arī teikt, ka lietotāji par to nebūtu brīdināti, jo iPhone un iPad lietošanas noteikumos, kurus lietotājs akceptē, aktivizējot ierīces, iekļauts formulējums, kas pieļauj datu apkopošanu par lietotāja atrašanas vietu. Bet vai daudzi no mums šos noteikumus izlasa? :)

Jau 2010. gada jūnijā Apple nosūtīja 13 lappušu garu vēstuli ASV kongresmeņiem Joe Barton un Edward Markey, kuri lūdza šo lietu izskaidrot. Apple vēstulē nav īpaši pieminēta consolidated.db, bet pasākuma būtība un motivācija izskaidrota ir.

Saskaņā ar Apple vēstuli, atrašanās vietas dati tiek uzkrāti un pārraidīti uz Apple tikai tad, ja lietotājs ir ieslēdzis atrašanās vietas pakalpojumus. Ja šie pakalpojumi nav aktivizēti, nekāda atrašanās vietas informācija netiek uzkrāta.

Apple uzkrāj informāciju par tām bāzes stacijām un WiFi piekļuves punktiem, kurus telefons “saskata”, kad tiek noteikta tā atrašanās vieta. Tas notiek automātiski tad, kad tiek aktivizēta GPS funkcija. Savāktā informācija tiek uzglabāta ierīcē, līdz tā tiek drošā veidā un anonimizēti pārraidīta uz Apple. Savāktā informācija nesaturot informāciju par konkrēto lietotāju.

Apple apgalvo, ka informācija tiek vākta un apkopota, lai uzlabotu pozicionēšanas ātrumu un precizitāti. Agrāk Apple šim nolūkam izmantoja Google un Skyhook Wireless palīdzību, bet tagad izmanto pati savas datu bāzes, kas ir izveidotas ar Apple lietotāju savākto informāciju. Mobilā telefona atrašanās vieta vispirms tiek noteikta aptuveni pēc redzamajām bāzes stacijām un WiFi piekļuves punktiem, bet pēc tam tiek precizēta ar GPS palīdzību.

Problēmas ar savākto datu drošību esot tikai tad, ja telefons fiziski nonāk citu personu rokās, jo consolidated.db nav šifrēta datu bāze un to iespējams izlasīt ar vienkāršiem līdzekļiem. Protams, datus var apdraudēt arī hakera ielaušanās telefonā, bet abos šajos gadījumos apdraudēti būs visi dati, ne tikai šī datu bāze.

Un ja nu kādu tas interesē, arī Android un Windows Phone 7 darbojas līdzīgi un arī tur tiek lielākā vai mazākā apjomā uzkrāti dati par aparāta atrašanās vietām un arī šo aparātu lietotājiem būtu jāuzmanās no savu aparātu nokļūšanas nevēlamu personu rokās. Bet savu aparātu pasargāt būtu vēlams ne tikai atrašanās vietas datu dēļ.

Avoti:

2 comments to Apple un atrašanās dati – vai ir iemesls uztraukumam?