februāris 2011
P O T C P S Sv
« Jan   Mar »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  

WikiLeaks par Krievijas armiju

Par armijas lietām šeit rakstu reti, bet šoreiz ziņa ir pietiekami interesanta, lai to pieminētu.

Vakar Norvēģijas avīze Aftenposten, kurai esot pieeja visiem 250 tūkstošiem diplomātisko ziņojumu, publicēja rakstu par Krievijas armiju, kas veidots uz NATO slepeno dokumentu bāzes, kuros analizētas apjomīgās Krievijas un Baltkrievijas armijas kopīgās mācības “Ladoga-2009″ un “Rietumi-2009″. Ja kādam slinkums lasīt tālāk, tad raksta nosaukums pasaka gandrīz visu — “Krievijas armijai – bezcerīgs spriedums”.

Tie, kam nav slinkums, tie var lasīt tālāk :)

Apjomīgo armijas mācību, kas notika Baltkrievijas teritorijā 2009. gada augustā un septembrī, un kurās piedalījās ap 33 tūkstošiem karavīru, mērķis bija “noslīpēt sadarbību neitralizējot bruņotus konfliktus un iznīcinot teroristu grupas”. Bez tam, pēc Gruzijas kara, kas parādīja Krievijas armijas vājās puses, kad karavīri bieži vien bija spiesti koordinēt savas darbības ar personīgo mobilo telefonu palīdzību, bet vislielākos draudus Krievijas aviācijai radīja pašu pretgaisa aizsardzība, Krievijas armija vēlējās likvidēt pamanītos trūkumus.

Tā kā Krievijas puse šīs mācības formāli pasniedza kā vairāku mazāku mācību virkni, kas ļāva atteikt NATO novērotāju piedalīšanos, NATO vadība uzmanīgi sekoja mācību gaitai ar pavadoņu un specdienestu palīdzību. Secinājums, kurš atrodams slepenā NATO brīfinga materiālos 2009. gada novembrī, ir — situācija Krievijas armijā ir daudz sliktāka, nekā varētu iedomāties. Novērotāji nonāca pie secinājuma, ka “krievi karoja paši ar sevi”.

NATO dokumentos norādīts uz sekojošām Krievijas armijas vājajām vietām:

 • stipra atkarība no novecojušiem bruņojuma veidiem
 • nespēja veikt kopējas sauszemes karaspēka un gaisa spēku operācijas
 • stratēģisku transporta līdzekļu krasa nepietiekamība, kas noved pie nespējas karot jebkurā gadalaikā
 • kopējo uzbrukumu koordinācijas iemaņu trūkums
 • pilnīga nespēja karot modernu karu, līdzīgu kā amerikāņu “network centric warfare”
 • vāja biedriskuma izjūta personālsastāvam un tā vājā profesionālā sagatavotība

Pats bēdīgākais esot tas, ka aprakstītie trūkumi noved pie tā, ka armija pat lokālos konfliktos ir gatava lietot taktiskos kodolieročus, tādā veidā mēģinot sasniegt uzdevumu — bija novērota “slēpta situāciju modelēšana, kad tika pielietoti taktiskie kodolieroči”.

Avots: WikiLeaks: о российской армии.

3 comments to WikiLeaks par Krievijas armiju

 • hvz

  Nu, pret neregulāro armiju arī ASV ar savām hitec mantiņām neko labi neiet Afganistānā. Vispār, imho, armijas mūsdienās ir novecojis kara vešanas veids un tiek saglabāts tikai sentimenta un ģenerāļu dēļ.

  • hvz

   un jau jau tie taktiskie kodolieroči ir krājumā labi daudz, tad ģenerālim neko vairāk arī nevajag. priekš kam ieguldīt milzums naudas, laika un citu resursu karaspēka sagatavošanā? Uzmet vienu bumbu un miers.

 • jv

  + hvz
  Lūk, ar kodolieročiem un diplomātiju konfliktus jau 30-40 gadus iespējams risināt – kam vaj’dzīga tā “lielgabalu gaļa”?