janvāris 2011
P O T C P S Sv
« Dec   Feb »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Ierīce «Anti-GPS» var traucēt iekasēt dienesta auto nodokli

Šāds raksts šodien tika publicēts DB un citās vietās:

Neliela un ne pārāk dārga ierīce ar nosaukumu «Anti-GPS» var nopietni apdraudēt Latvijas Finanšu ministrijas plānus iekasēt 12 miljonus latu nodokļos par dienesta auto izmantošanu personiskajām vajadzībām.

Ierīce «Anti-GPS», kuras cena ir 15 lati, tiek tirgota, izmantojot bezmaksas sludinājumu vietnes internetā. Sludinājuma tekstā teikts, ka šī ierīce esot populāra to cilvēku vidū, kuri savu dienesta automašīnu vēlas izmantot personiskajām vajadzībām ārpus darba devēja noteiktās teritorijas.

Kā vēsta laikraksts Bizness&Baltija, ka ierīce var palīdzēt uzņēmējiem izvairīties no nodokļu maksāšanas, jo šo nodokli par dienesta automašīnu izmantošanu privātām vajadzībām Finanšu ministrija nosaka balstoties uz datiem, kas iegūti no navigācijas sistēmām.

Finanšu ministrija gan skaidro, ka autovadītājiem Valsts ieņēmumu dienestam būs jāsniedz ne tikai ziņas par maršrutiem, kas fiksēti GPS sistēmā, bet arī odometra rādījums. Tādējādi, ja nobrauktie kilometri nesakritīs ar maršrutu, automašīnas īpašniekam nodokli neatgriezīs.

Bizness&Baltija gan norāda, ka arī nomainīt automašīnas odometra rādījumu neesot grūti. Šādā gadījumā gan pastāv risks zaudēt autoražotāja izsniegto garantiju.

Komentārs:

Kā rāda pieredze ar satelītnavigācijām, GPS kilometri un odometra kilometri sakrist nevar. Nevar un viss, izņemot tikai laimīgas nejaušības gadījumā. Odometra kilometri ir atkarīgi no riepu izmēra un spiediena riepās, arī no izslīdēšanas un tā rezultātā odometra rādījums ir tikai aptuvens. Jebkurš autovadītājs par to var pārliecināties kaut vai salīdzinot spidometra rādījumus ar GPS navigācijas uzrādīto auto pārvietošanās ātrumu. Šajā sakarā ir vērts vēlreiz izlasīt frāzi “Tādējādi, ja nobrauktie kilometri nesakritīs ar maršrutu, automašīnas īpašniekam nodokli neatgriezīs.” To ir rakstījuši cilvēki, kas šo lietu nepārzin, vai arī gluži otrādi — pārzina pat ļoti labi. VID ar smaidu ļaus visiem pirkt GPS iekārtas un ļaus tās uzstādīt cerībā, ka ietaupīsies nodokļu nauda, bet rezultātā nebūs sakritības starp GPS kilometriem un odometra kilometriem un nodoklis atmaksāts netiks. Bet tam, kuram dīvainā kārtā būs šo abu rādījumu sakritība, tam droši varēs pasūtīt ekspertīzi, lai pārbauda auto. Bez manipulācijām tur nebūs iztikts.

9 comments to Ierīce «Anti-GPS» var traucēt iekasēt dienesta auto nodokli

 • hvz

  nekur nav prasīts, ka GPS iekārtai būtu bijis jābūt kaut kādai īpašai. parastais GPS raksta maršrutu uz SD kartes txt failā. To failu uz datora attiecīgi pielabot vajag pāris desmitu minūšu.

  • Jānis

   Tas, ka GPS ierīcei nav jābūt nekādai īpašai, stipri atvieglo dzīvi datu viltotājam. Bet bez GPS vai odometra rādījumu viltošanas sakritību vienalga nepanākt.
   VID vietā es neticētu sakritībām :)

  • Jānis

   Vispār jau VIDs, (ja vien vēlētos, protams) varētu pat noteikt, ar kuras kartes palīdzību tas txt fails ir ģenerēts, jo katrā kartē ir savas neprecizitātes.

 • Oto

  Tiklīdz grāmatvedība saskaras ar reālo dzīvi tā vienmēr ir sagaidāmi dažādi murgi. Grāmatveži jau nav mācījušies metroloģiju un tāda vienkārša lieta kā mērījumu kļūda šiem ir svešs jēdziens. Nesakrīt par vienu santīmu summa(no 10tūkst apgrozījuma) un gals klāt. Ar ģenerāšanu gan nav tik vienkārši ir arī jāuzģenerē apstāšanās pie luksoforiem, benzīntankos utt. Ir vēl viena lieta, kas visu to padara smieklīgu, likumā ir prasību, par GPS noteikšanu reālā laikā. Reāls laiks tas ir kā :D Cik mērījumi tad ir jāveic? Nenoslīks VID papīru kalnos?

 • Whiskas

  Jā, atšķirība starp GPS noteikto a/m ātrumu un spidometra rādījumu ir apmēram 10 % (vismaz man tāda pieredze ir, balstoties uz 3 dažādu ierīču pieredzi – Kenwood iebūvētā navigācija Subaru; Beckers portatīvais un Nokia E71). Nobrauktais attālums tomēr +/- sakrīt (jeb precīzāk, kļūda nav 10 % robežās, kas būtu 100 km uz 1000, bet gan ievērojami mazāk).

  Cita lieta, ka vairākums GPS logeru tirgotāji pārdod ne tik vien pašu logeri, bet arī uzturēšanas servisu (kas ir loģiski, jo karšu informācija mainās un nopelnīt arī vajag). Te nu rodas jautājums, kas ir vienkāršāk – nomaksāt 30 Ls mēnesī valstij bez kreņķiem un papīru smērēšanas, vai 10 Ls mēnesī logera firmai, smērēt papīrus, 30 Ls mēnesī avansēt budžetu un beigās vēl riskēt nesaņemt tos atpakaļ formālas “nesakritības” dēļ – piemēram, darbinieks dzīvo Ogrē, firmas stāvvieta Rīgā. Lai brauktu uz objektu Jēkabpilī loģiski būtu maršruts Rīga-Ogre(nakts)-Jēkabpils, bet diemžēl ne VID izpratnē…

  • Jānis

   Cik % apmēram atšķīrās nobrauktie attālumi? Par ātruma atšķirībām piekrītu, man ir līdzīgi novērojumi. Arī Subaru iebūvētā, tad TomTom, viens vecāks Magelāns un vēl vairāki mobilie telefoni.

 • huh

  Karšu informācija mainās, bet GPS firmai tā neizmaksā neko.

  • Jānis

   GPS firmai tā nemaksā neko un tiklīdz ierīce ir pārdota, tā lielu rūpju vairs nav :) Bet ja lietotājs mēģinās falsificēt (nu labi, imitēt) reālus GPS datus, viņam visvieglākais ceļš ir izmantot kādu no esošajām kartēm ar maršrutu veidošanas iespējām. Bet tā kā kartēs ceļi ir iezīmēti ar galīgu precizitāti un kartēs mēdz būt gan netīšas, gan tīšas kļūdas, tad principā, analizējot iesniegtos GPS datus, principā ir iespējams atšķirt, vai tie īsti, vai ģenerēti no kādas kartes un reizēm pat noteikt, no kādas konkrēti kartes.