decembris 2010
P O T C P S Sv
« Nov   Jan »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Afganistāna — augstās tehnoloģijas pret minerālmēslojuma bumbām

Jo vairāk Afganistānā ir uzbrukumu pret NATO spēkiem ar pašdarinātiem spridzekļiem, jo vairāk tiek pilnveidota cīņa ar tiem, kombinējot taktiku un jaunākās tehnoloģijas.

Nesenā preses konferencē par to plaši stāstīja ģenerālleitnants Michael L. Oates, kurš vada centru cīņai ar pašdarinātiem spridzekļiem JIEDDO (Joint IED Defeat Organization).

Īsuma par stāstīto:

Rūpniecisku spridzekļu Afganistānā ir maz. Tos tur atrast ir grūtāk nekā Irākā, bet ir ļoti daudz minerālmēslojuma, kurš tiek izmantots spridzekļu izgatavošanā. Spridzekļu problēma saasinās ar katru mēnesi. Pēdējo 18 mēnešu laikā spridzekļu incidentu skaits ir pieaudzis no 1300 līdz 1400 gadījumiem mēnesī, bet novembrī bija jauns rekords — talibi uzstādīja apmēram 1500 spridzekļus. Bet, neskatoties uz šādiem lieliem skaitļiem, katru mēnesi bojā iet tikai apmēram 50 NATO un Afganistānas valdības karavīru un apmēram 300 gūst ievainojumus. Šāds relatīvi neliels zaudējumu apjoms ir panākts ar pārdomātu taktiku un jaunākajām tehnoloģijām.

Salīdzinājumā ar Irāku Afganistānā ir daudz vairāk bezpilota lidaparātu ar attālinātas novērošanas iespējām. Tie ļauj pamanīt grunts augšējā slāņa izmaiņas, kas var norādīt uz ieraktu spridzekli. Piemēram, bezpilota lidaparāts var atklāt vadu, kas iet no spridzekļa detonatora uz spridzinātāja slēpni. Tas ļauj neitralizēt spridzekli visīsākajā laikā un būtiski ierobežo teroristu iespējas. Viņiem nākas izmantot spiediena detonators, kuru izmantošanas rezultātā iet bojā vairāk civiliedzīvotāju nekā militārpersonu, vai arī lietot dārgākus radiodetonatorus, kurus var noslāpēt.

Būtiski uzlabojuši savas iespējas ir radari, kuri var skenēt augsnes virskārtu un atklāt seklāk ieraktus priekšmetus. Šobrīd notiek darbi, lai ar šādiem radariem aprīkotu bezpilota lidaparātus.

Šī gada laikā Afganistānā uzsākta virsmas pastāvīgas novērošanas sistēmas PGS (Persistent Ground Surveillance) un pastāvīgas draudu monitoringa sistēmas PTDS (Persistent Threat Detection) lietošana. PGS sistēmas sastāvā ir liels skaits plaši izvietotu detektoru un dirižabļi, kas aprīkoti ar dienas un nakts redzamības kamerām, kuras var sekot lielām platībām visu diennakti un lielākajā daļā laika apstākļu. Līdzīgas funkcijas veic arī novērošanas torņi ar optiskiem sensoriem.

Kopējais spridzināšanu daudzums Afganistānā joprojām atpaliek no Irākas, kur maksimums bija 4000 mēnesī. Arī spridzekļu konstrukcija ir daudz vienkāršāka, jo, atšķirībā no Irākas, šeit ir ļoti grūti dabūt militāras sprāgstvielas un arī paši kaujinieki ir mazizglītoti un nav spējīgi īstenot sarežģītākas konstrukcijas. Bet pašdarināto spridzekļu atklāšana Afganistānā ir pat sarežģītāka, jo spridzekļos tikpat kā nav metāla daļu. Un spridzekļus atklāt, tikai izmantojot tehnoloģijas, ir ļoti grūti. Tādēļ arvien plašāk tiek izmantoti arī suņi. Tiek veikti pasākumi, lai novērstu dažu konkrētu minerālmēslojumu nonākšanu Afganistānā, kur tie ir ar likumu aizliegti. Tāpat tiek veikti pasākumi, lai ierobežot detonātoru un tiem noderīgu sastāvdaļu nonākšanu Afganistānā. Tā kā lielākā daļa spridzekļu tiek ierakti uz grunts ceļiem, spridzekļu skaits samazinās uz tiem ceļiem, kas ir asfaltēti.

Pieredze, kas apgūta Irākā un Afganistānā, palīdz cīnīties ar pašdarinātiem spridzekļiem arī citās valstīs, piemēram Meksikā, Peru, Kolumbijā.

Avots: U.S. GOVERNMENT EFFORTS TO COUNTER IEDs

4 comments to Afganistāna — augstās tehnoloģijas pret minerālmēslojuma bumbām

  • hvz

    Latvijā tak arī aizliedza noteikta sastāva amonija nitrāta tirdzniecību lielos apjomos. ES Regula nr.552/2009.
    Uztaisīt ANFO vai amonālu mājas apstākļos ir ļoti vienkārši. Sarežģītākā daļa ir detonators, tur jau jāņemas ar acetona triperoksīdu vai ko līdzīgu. Tas arī nav sarežģīti, bet jābūt uzmanīgam. Padziļinātas ķīmijas zināšanas nav nepieciešamas, jo recepte vienkārša.

  • ZBH

    Emm, Rumpi, birka ‘Afganistan’ ir kādā valodā? Kārklu angļu? ‘h’ pazudis.