decembris 2010
P O T C P S Sv
« Nov   Jan »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Jemenas printerbumbas un to ekonomiskās sekas

Kopš Jemenas Al-Kaidas nodaļa mēģināja nosūtīt uz Čikāgu divas printera kasetes, pārtaisītas par spridzekļiem, bija aizdomas, ka konkrēto spridzekļu konstrukcija un sūtīšanas veids ir izvēlēti, lai izvairītos no lidostu drošības sistēmām. Otrdien, 14. decembrī šīm baumām nāca oficiāls apstiprinājums. Tara O’Toole no DHS teica:

“viņi” ir rēķinājušies ar mūsu rentgena iekārtām un viņi ir ņēmuši vērā iespējamību, ka var tikt lietoti sprāgstvielu pēdu detektori.

Tas ir trauksmi radošs atzinums. 2009. gada laikā Al-Kaida Arābijas pussalā divas reizes ir lietojusi bumbas ar PETN sprāgstvielu — pirmais bija neveiksmīgais uzbrukums Sauda Arābijas amatpersonai, bet otrs — Umara Faruka Abdulmutallaba mēģinājums Ziemassvētku laikā uzspridzināt pasažieru lidmašīnu reisā uz Detroitu. Pirms tam, gan Lokerbija spridzinātājs, gan kurpju spridzinātājs Džons Reids lietoja sprāgstvielas bez smaržas.

Šis ir veids, kā Al-Kaida ekonomiski apsteidz detekciju. Ceļotājiem ir jānovelk savi apavi (pēc-Reida ērā) un jāiztiek bez šķidrumiem — pēc 2006. gada notikumiem. Abdulmutallaba mēģinājums uzspridzināt apakšbiksēs noslēptu PETN noveda pie “pornoskeneriem” lidostās, kuri meklē spridzekļus ar minimālu metāla daudzumu tajos.

Sprāgstvielu detekcijas iekārtas, kas var atklāt PETN un līdzīgus maisījumus, tiek lietotas, lai pārbaudītu pasažieru rokas bagāžu, kas tiek ņemta lidmašīnas salonā. Bet prese ziņo, ka ir ļoti dārgi likt tām pārbaudīt kravas. Īpaši nepatīkami tas ir tādēļ, ka, pēc preses ziņām, Jemenas teroristiem šis printerbumbu pasākums ir izmaksājis apmēram $4200.

Šāda asimetrija ir teroristu iezīme — 9/11 viņiem izmaksāja apmēram 500 tūkstošu dolāru, bet ASV desmit gadus ilgā atbilde tam — divi kari, milzīgie drošības iestāžu budžeti u.c. — izmaksāja vairāk kā triljonu dolāru. Iespējams, ka daļēji tādēļ Maikls Leiters, Nacionālā Pretterorisma Centra direktors aicina sabiedrību pārtraukt celt paniku par teroristu uzbrukumiem.

Prese tikmēr prognozē vēl uzbrukumus komercaviācijai. Un vai ASV tiešām nav spējīgi izveidot cenas efektīvu agrās brīdināšanas sistēmu?

Avots: It’s Official: Printer Bombs Were Designed to Be Undetectable

2 comments to Jemenas printerbumbas un to ekonomiskās sekas