novembris 2010
P O T C P S Sv
« Okt   Dec »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Aviācija un mobilie telefoni

Ir jau pierasts, ka lidojuma laikā mobilos telefonus lietot nedrīkst vai arī tos drīkst lietot ļoti ierobežoti, t.s. “Lidojuma režīmā”, kad telefona radio daļa ir izslēgta un telefons nevar ne izsaukt, ne pieņemt zvanus. Iemesli tam ir dažādi, gan ar mobilo telefonu tīklu uzbūvi saistīti, gan arī ar lidmašīnas sistēmām saistīti, jo darbojošs telefons kā diezgan jaudīgs raidītājs var traucēt kādām lidmašīnas sistēmām. Atkarībā no konkrētā lidaparāta, no aviokompānijas, no reisa un visādiem citādiem apstākļiem, telefonu aizliegums var būt vājāks vai stiprāks, kad stjuartiem un stjuartēm ir speciāli, peidžera izmēra aparātiņi, kuri konstatē tuvumā darbojošos mobilo telefonu.

Bet vienlaikus, redzot pieprasījumu un iespēju nopelnīt, aviācijas industrija domā arī par to, kā cilvēkiem dot sakarus lidojuma laikā, un krēslu atzveltnēs iebūvēto telefonu vietā, kuri tā arī neguva atsaucību, ir domas par sakaru nodrošināšanu uz pasažieru telefoniem. Dažādās attīstības stadijās ir vairāki projekti, gan Wi-Fi, gan arī mobilā bāzes stacija lidmašīnā, kas ļautu zvanīt un saņemt zvanus par debesīm pietuvinātiem tarifiem ;)

Bet… Nesenie notikumi ar sprāgstvielām no Jemenas uz ASV var pārvilkt šiem plāniem treknu svītru, jo pie spridzekļiem bija piestiprināti mobilie telefoni. Un lai arī šiem konkrētajiem telefoniem, kā vēlāk atklājās rūpīgākā apskatē, nebija radio daļas un tie acīmredzami tika izmantoti tikai kā taimeri, jo uz tiem piezvanīt vienalga nevarēja, drošības speciālisti vēlreiz apdomājās un saprata, ka ļaut sazvanīt telefonu lidojuma laikā var būt bīstami. Daudz labāk nav arī ar Wi-Fi, jo tas ļauj izmantot IP-telefoniju un faktiski sasniegt to pašu rezultātu.

Avoti:

No vienas puses — skumji, ka kaut kas nebūs tikai tādēļ, ka kādi sliktie to var izmantot nelabā veidā, bet no otras puses — varbūt pat labi, ka lidojuma laikā nebūs jāklausās svešas, skaļas telefona sarunas ;)

10 comments to Aviācija un mobilie telefoni

 • Konrāds

  Tikpat ļauni ir ar rokas pulksteņiem (var izmantot kā taimerus), iPodiem, klējpdatoriem – tur vispār, var būt sazin kas iekšā ielādēts utt.

  • Jānis

   Taimeri uztaisīt nav liela problēma. Reizēm grūtāk ir izdomāt īsto brīdi, kad tam jānostrādā. Piemēram, ar jau pieminētajiem sūtījumiem — kad būtu pareizais brīdis sprādzienam, ja pasta sūtījumu piegādes laiks nav iepriekš zināms un vienmēr precīzi neatkārtojas?

   • Mārtiņš K.

    Šo jautājumu palīdzēs atrisināt nu jau itin bieži telefonā iebūvētais GPS. Beigsies viss tas ar to, ka telefonus pirms lidojuma būs jānodod nododamajā bagāžā uzskatāmi parādot ka telefons tiek atvienots no akumulatora… Vai arī lidostās parādīsies iespēja izīrēt telefonu uz kādu laiku – sanāk ka var lidot tikai ar savu SIM karti kabatā…. :)

 • eses

  Un te pēkšņi – BAMS – mans SIMkartes veida antivielas konteiners aiziet pa gaisu… =/

 • hvz

  Interesanti kā gan tas izslēdz problēmu? Ielikt kastē ieslēgtu mobilo tāpat varēs un tīkls ir pieejams ja ne pašā augšā, tad nosēžoties jau nu toč.

  • Jānis

   Mobilajos sakaros ir maksimālais kustīgā objekta ātrums, ar kuru iespējams nodibināt sakarus. Tāpat arī attālums. Tehniskajā dokumentācijā šie skaitļi ir atrodami. Vispār, maksimālais ātrums ir ierobežots arī plaši pieejamiem GPS uztvērējiem, pie tam ierobežots mākslīgi, lai brīvi nopērkamos čipsetus nevarētu izmantot raķešu tehnikā.
   Ja atmiņa neviļ, GSM strādā līdz 250 km/h, tā ka pacelšanās un nolaišanās brīdī tīri tehniski sakariem nevajadzētu būt.

   • eses

    Scheisse, tad jau normāli kurinot pa bāni arī nevar runāt pa trubu, kamēr bulkas ēd…

    • Jānis

     Pa bāni braucot visticamāk ka sakari būs iespējami, jo tie 250 km/h ir jāmēra nevis pret zemi, bet pret bāzes staciju, bet kādā ātrvilcienā varētu arī nebūt.

   • hvz

    737 boingam rekomendētais nolaišanās ātrums 130KIAS (240km/h). GSM aparātam bagažniekā jāuzliek viena konkrēta tīkla ierobežojums un zona īpaši laba jau tur nebūs, tāpēc pie nosēšanās bāzes stacijas nemaz tik ātri nemainīsies.

 • Oto

  Civilajiem GPS ir atļauts(ierobežojums) rādīt ātrumu līdz 999 km/h un/vai augstumu līdz 60000 pēdām(18km). Daži vecie GPS rāda tikai līdz 99 km/h. GSM savukārt pārraides joslas platums ir atkarīgs no pārvietošanās ātruma. Pie 250km/h joslas platums samazinās par 50% un vēl jau diezvai mobilais spēj tik ātri pārslēgties starp bāzes stacijām.