Brīdinājums par terora draudiem Eiropā

Latvijas ziņās par to jau šodien ir bijis, tāpēc tikai apkopošu un papildināšu:

ASV Valsts departaments svētdien izdevis neparasti plašu ceļošanas brīdinājumu, kas attiecas uz visu Eiropu. Tas brīdina amerikāņus par iespējamiem teroristu uzbrukumiem, vēsta ārvalstu mediji.

Brīdinājums, kas neliedz doties uz Eiropu, norāda uz «iespējamiem teroristu uzbrukumiem sabiedriskā transporta sistēmām un citai tūrisma infrastruktūrai».

“Pašlaik pieejamā informācija liecina, ka “Al Qaeda” un ar to saistīti grupējumi turpina plānot teroristu brukumus,” teikts Valsts departamenta paziņojumā.

“ASV pilsoņiem vajadzētu ievērot piesardzību ceļojumu laikā. Uzbrucēji var izmantot visdažādākās metodes un ieročus un vērsties gan pret oficiālām, gan privātām interesēm,” teikts paziņojumā, norādot, ka konkrēti mērķi var būt sabiedriskā transporta sistēmas, kā dzelzceļa vai metro stacijas, kā arī tūrisma infrastruktūra.

Vislielākos draudus amerikāņu tūristiem Eiropā rada tādi pasaulslaveni objekti kā Eifeļtornis un Parīzes Dievmātes katedrāle, pirmdien vēsta televīzijas kanāls “Fox News”.

Par teroristisko uzbrukumu mērķiem var kļūt arī Berlīnes televīzijas tornis, kā arī viesnīca “Adlon” un centrālā dzelzceļa stacija līdzās Brandenburgas vārtiem.

Brīdinājums saistīts ar izlūkdienestu rīcībā esošo informāciju, ka “Al Qaeda” izplānojusi uzbrukumus Eiropā.

Līdzīgu brīdinājumu ir publicējusi Kanāda. Arī Lielbritānija paaugstinājusi terora draudu līmeni no «vispārēja» uz «augstu». Tas attiecas uz Lielbritānijas pilsoņiem, kuri ceļo uz Franciju un Vāciju. Francija svētdien izdeva brīdinājumu saviem pilsoņiem ievērot piesardzību. Arī Čehija paziņojusi par drošības pasākumu pastiprināšanu, īpaši lidostās.

1.oktobrī Zviedrija paaugstināja terora trauksmi līdz augstākajam līmenim, kāds jebkad valstī bijis. Izlūkošanas aģentūra informēja, ka trauksmes līmenis paaugstināts no divi uz trīs piecu punktu skalā pirmo reizi valsts vēsturē. Vienlaikus aģentūra piebilda – tā neuzskata, ka pastāv tūlītēji draudi, un neminēja iespējamos teroristu mērķus.

Mediji šonedēļ ziņoja, ka Rietumu izlūkošanas aģentūras atklājušas “Al Qaeda” plānus Lielbritānijā, Francijā, Vācijā un ASV veikt tādu pat uzbrukumu kā Mumbajā, kur desmit kaujinieki izvērsa haosu trīs dienu garumā, noslepkavojot 166 cilvēkus un vairāk nekā 300 ievainojot.

Plāns tika atklāts, Lielbritānijai, Francijai, Vācijai un ASV apmainoties ar informāciju, un sadarbības rezultātā tas ievērojamā mērā ticis izjaukts, vēsta “Sky News”.

Uzbrukumu rīkošanā iesaistīti astoņi vācieši un divi briti. Tomēr terorakta plānošana ir tā sākumstadijā, aizdomās turētajiem apzvanot savas paziņas Eiropā, lai plānotu transportēšanas jautājumus, pavēstīja pakistāniešu izlūkdienesta pārstāvis.

Pēc vācu žurnāla Der Spiegel ziņām, vismaz daļa no bažām ir radusies pēc kāda Afganistānas izcelsmes Vācijas pilsoņa nopratināšanas, ko bija veikuši ASV spēki Bagramas bāzē netālu no Kabulas. Pratināšanas laikā aizturētais esot pastāstījis par plānu veikt vienlaicīgus sprādzienus Francijā un Lielbritānijā. No Londonas savukārt nāk ziņas, ka britiem esot izdevies noklausīties telefonsarunas starp Eiropu un Afganistānas-Pakistānas pierobežu, kur apspriests jautājums, kur Eiropā dabūt sprāgstvielas.

Uz Baltiju šie brīdinājumi pagaidām neattiecas:

Nesenie ASV brīdinājumi par teroristu uzbrukumu draudiem Eiropā uz Igauniju nav attiecināmi, pirmdien apliecināja Igaunijas Drošības policijas valdes superintendants Andress Kēhars.

Svētdien Savienotās Valstis brīdināja savus pilsoņus par terorisma draudiem Eiropā, tomēr konkrēti nenorādīja, kuras valstis pakļauts draudiem, vēsta laikraksts “Postimees”.

“Uz Igauniju tas neattiecas. Mums nav bijis nekādu iemesla dot jaunu izvērtējumu draudu situācijai – terorisma draudu līmenis šeit ir zems,” sacīja amatpersona.

“Mums nav iemeslu, lai ceļotājiem noteiktu papildu prasības – pašreizējais pārbaužu līmenis ir pietiekams,” piebilda Kēhars.

Latvijas Radio vēsta, ka arī Latvijas Ārlietu ministrija iesaka tūristiem ievērot piesardzību.

Latvijas Drošības policijas pārstāve Kristīne Apse-Krūmiņa šorīt LNT raidījumā 900 sekundes stāstīja, ka Latvijā šobrīd terorisma draudu līmeni paaugstināt nav pamata, bet Drošības policija pievērš pastiprinātu uzmanību terorisma jautājumiem. Ja būšot bažas par iespējamiem uzbrukumiem, sabiedrība tikšot informēta. Drošības policija pašlaik veicot preventīvos pasākumus — vācot informāciju un kontaktējoties ar dažādām institūcijām.

ASV Valsts departamenta paziņojumi nav uztverami kā kaut kas neparasts un īpašs — šobrīd amerikāņi tiek brīdināti no braucieniem uz 31 valsti, tai skaitā Indiju, Bolīviju un Keniju. Tiesa, ļoti reti šādi brīdinājumi ir par Eiropas valstīm. Ne vienmēr šie brīdinājumi ir saistīti ar terorismu vai kriminālo situāciju un var būt arī brīdinājumi sakarā ar taifūniem, viesuļvētrām un citām katastrofām. Bez jau pieminētajām valstīm aktīvi par bīstamību savus pilsoņus brīdina Izraēla. Visbiežāk tie ir brīdinājumi par plānotiem terora aktiem pret izraēliešiem vai cilvēku nolaupīšanām Sinajas pussalā, retāk Jordānijā vai citās valstīs.

Avoti:

Comments are closed.