augusts 2010
P O T C P S Sv
« Jūl   Sep »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Krievijas spiegošana — aukstā kara apjomos

Plašā smiešanās par ASV arestētajiem Krievijas spiegiem ir izsaukusi neapmierinātību britu izlūkošanas speciālistos, kas uzskata, ka ir muļķīgi nenovērtēt to spiegošanu, ko veic KGB mantinieki.

Plašsaziņas līdzekļi ir izsmējuši par Krievijas spiegiem uzskatītos un arestētos un attēlojuši tos kā priekšpilsētu nejēgas, bet Annu Čepmenu — par seksa simbolu. Bet izlūkošanas eksperti joprojām uzskata, ka Maskavas slepenais spiegu tīkls rada rietumu interesēm tikpat daudz draudu, kā aukstā kara gados.

kgb

Viens eksperts norāda, ka “guļošo” aģentu atklāšana ir liels ASV sasniegums.

Nozīmīgākais Krievijas panākums ir bijis Igaunijas diplomāta nodevība, kurš strādājis NATO galvenajā mītnē un kura kurators bija Krievijas pilsonis, kas tēlojis Spānijas pilsoni (acīmredzami domāts Hermanis Simms, bet viņa kurators bija viltots Portugāles pilsonis).

Vēl viens eksperts norāda, ka Krievija šobrīd Londonā izmanto no 30 līdz 35 izlūkdienesta virsniekiem valsts oficiālajās pārstāvniecībās un tas nozīmē, ka spiegošanas darbība ir tikpat intensīva, kā aukstā kara beigu gados.

Attiecības starp Apvienoto Karalisti un Krieviju pasliktinājās līdz pēcpadomju gadu zemākajam līmenim pēc tam, kad Londonā 200gadā tika nogalināts bijušais Krievijas izlūkdienesta darbinieks Aleksandrs Litvinenko, un Maskava pēc tam atteicās izdot Andreju Lugovoju, bijušo KGB darbinieku, kuru briti tur aizdomās par Litvinenko nonāvēšanu.

Kaut arī Apvienotā Karaliste un Krievija mēģina atjaunot cietušās diplomātiskās attiecības, ir maz pazīmju, ka Maskava mazinātu savus spiegošanas centienus Londonā vai Eiropā.

Saskaņā ar Financial Times avotiem, līdz 50% Krievijas amatpersonu, kas darbojas Eiropas galvaspilsētšs, tiek uzskatītas par izlūkdienestu darbiniekiem. Turklāt Krievija ir sasniegusi ievērojamu tehnisku līmeni kiberkara paņēmienos, lai tiktu pie valstu un biznesu noslēpumiem.

Avots: Russian spying at cold war levels, say experts.

2 comments to Krievijas spiegošana — aukstā kara apjomos

  • Guntis

    Vai šeit nevajadzētu ielikt ziņu par to, ka SAB ir pametis tā ilgadējais vietnieks!??

    Interesanti būtu komentāri šajā sakarā, jo gadījums neizskatās pēc parastas pensionēšanās sakarā ar izdienu.