Googles ziņas

Google ir paziņojusi, ka lietotājiem no šīs nedēļas būs pieejama iespēja meklēšanu veikt drošā veidā — caur https. Ja agrāk šifrēto savienojumu izmantoja pārsvarā internetbankas, internetveikali un dažādu servisu ielogošanās un maksāšanas brīži, pakāpeniski šifrēto savienojumu lietošana kļūst plašāka un Google jau kādu brīdi piedāvā pilnīgi šifrētas sesijas kā sava e-pasta servisa Gmail noklusēto iestādījumu. Iespēja strādāt caur šifrētu savienojumu ir arī Google Reader un vairākiem citiem servisiem un tagad tiem pievienojas arī meklēšana. Tā ir laba lieta, ja strādājam caur kādiem publiskiem Wi-Fi vai citādi neuzticamiem tīkliem. Kaut arī tehniski https nav sarežģīta lieta, tā tomēr prasa papildus resursus gan servera, gan lietotāja pusē un kompānijai tas nozīmē lēnākus servisus un papildus izmaksas. Lietotāja pusē – kā rāda mana personīgā pieredze, vecāku modeļu mobilie telefoni ar vājākiem un lēnākiem procesoriem diezgan nopūlas ar šifrēšanu un atšifrēšanu, darbība kļūst lēnāka un reizēm pat nestabila. Bet kopumā šifrēšana ir laba lieta, jo tagad tikai par mums kaut ko zinās tikai Google ;)

Tā bija labā ziņa, un tagad sekos otra. Ne obligāti slikta, bet ne tik laba.

Nav noslēpums, ka Google Street View servisa automašīnas papildus apkārtnes fotogrāfēšanai ir vākušas arī Wi-Fi informāciju. Nekad nav slēpts, ka tiek vākta publiski pieejamā SSID (tīkla nosaukums) un MAC adresu informācija, kas vēlāk tiek izmantota ar atrašanās vietas noteikšanu saistītos servisos. Tā Google oficiāli paziņoja un apgalvoja līdz 27. aprīlim ieskaitot. 27. aprīļa paziņojums bija atbilde uz Vācijas Datu aizsardzības aģentūras (Data protection authority) pāmetumiem par Wi-Fi informācijas vākšanu. Savā atbildē Google arī norādīja, ka šādu informāciju vāc ne tikai viņi, bet arī Fraunhofera institūts un Skyhook. Vācijas DPA arī pieprasīja, lai Google veic savākto Wi-Fi datu auditu.

Grūti ir pateikt, kas tieši notika šajā starplaikā, bet 14. maija paziņojumā Google ziņoja, ka visas Street View automašīnas ir atkārtoti pārbaudītas un Google atzīst, ka bez SSID un MAC adrešu informācijas ir vākta arī cita informācija, kas bijusi uztverama nešifrētā veidā (tātad – pārraidītais saturs). Google apgalvo, ka visa šī pārējā informācija, esot savākta tikai un vienīgi kļūdas pēc un tikai no neaizsargātiem tīkliem. Un arī tad tie esot tikai fragmenti, kas trāpījušies pa ceļam un tiklīdz Googles Street View mašīna pabraukusi tālāk, protams, ka uztveršana pārtrūkusi.

Google maps streetview car

streetviewcar2

Un vispār, tā esot veca kļūda, vēl no 2006. gada, kad inženieris uzrakstījis kodu iekšējai lietošanai, bet kad sākusies ārēja lietošana, aizmirsies šo koda fragmentu izdzēst. Un pa kriksim vien 30 valstīs esot savākušies apmēram 600 gigabaitu netīšas informācijas, bet netīšām savāktā informācija nekādā veidā neesot izmantota. Un tagad no visām Street View mašīnām nepareizais programmas fragments esot izdzēsts. Un vispār Google ļoti rūpējoties par datu drošību :)

Privātuma aizstāvji no Austrālijas nav sevišķi noticējuši Google un ir vērsušies pie Googles ar atklātu vēstuli ar bažām par Wi-Fi datu vākšanu. Vēstulē ir norādīts, ka, kaut arī lietotāji var izmainīt sava piekļuves punkta nosaukumu (SSID informāciju), MAC adrešu informācija parasti ir nemaināma.

Vēl ir izskanējušas bažas, ka sakarā ar Wi-Fi ierīču lielāku izplatību, ka Wi-Fi tiek iebūvēti arī printeros, jaunākos televizoros, interneta radio un daudzās citās ierīcēs, Wi-Fi skenēšana principā var dot informāciju par šādu ierīču esamību tuvākajā apkārtnē.

Latvijā Street View pēc Googles ziņām nav pieejams, tā ka mūsu Wi-Fi informāciju Google vēl nav šādā veidā vākusi, bet tas nenozīmē, ka tā nevienu neinteresē un ka vākšana nenotiek citā veidā.

Saites:

privacyVsGoogle_180

4 comments to Googles ziņas

 • Harijs

  “Vēstulē ir norādīts, ka, kaut arī lietotāji var izmainīt sava piekļuves punkta nosaukumu (SSID informāciju), MAC adrešu informācija parasti ir nemaināma.”

  Dīvains priekšstats par MAC adresēm… Neesmu redzējis nevienu plaša patēriņa WiFi routeri, kuram nevarētu nomainīt vai klonēt MAC adresi.

  • Jānis

   Es arī par to izbrīnījos, bet vēstules oriģinālo tekstu nespēju atrast. Manējam mājas routerim MAC adreses maiņa ir menu funkcija.

 • Oto

  Bet spert MAC adreses no Google puses nav smuki. Lai gan mani vienmēr ir interesējis no kurienes google dabūja visu monibilo bāzes staciju atrašanās vietas.

  • Jānis

   Bet ja tās MAC adreses gaisā ir brīvi atrodamas, kas var kavēt to savākšanu?
   Par mobilo bāzes stacijām — savulaik, kad tikai parādījās Google Maps priekš mobilajiem, bija manīts, ka vietās, kur agrāk neviens to nav lietojis, pozicionēšanās notika ilgi un nepareizi. Nākošajā reizē darbība bija daudz labāka. Domāju, ka vienu labu tiesu informācijas viņi savāca šādā veidā. Ir arī kaut kāda weblapa redzēta, kur ļauži paši lika dažādu operatoru bāzes staciju atrašanās vietas, bet adresi neesmu piefiksējis, jo tā informācija nešķita toreiz svarīga.