Afganistānas opijs

BBC ziņo, ka Afganistānas opija plantācijas ir skārusi sēnīšu slimība, kas var opija ražu samazināt par ceturto daļu, salīdzinājumā ar pagājušo gadu. Pēc ANO Narkotiku un Noziedzības biroja vadītāja Antonio Mario Kostas vārdiem, sēnīšu slimība esot inficējusi apmēram pusi visu opija magoņu lauku platību. Pēc viņa ziņām, Afganistāna saražo 92% no pasaules opija un neraža var ietekmēt cenas. Pēc Kostas ziņām, cenas var celties divas reizes. ANO saka, ka sēnītes dēļ var samazināties nemiernieku grupējumu ienākumi, kuri lielākoties nāk no narkotiku tirdzniecības.

Afganistānas zemnieki šajā opija kaitē tur aizdomās NATO spēkus.

Atrasts šeit: Fungus hits Afghan opium poppies.

Vēl opija sakarā ir sarežģītas attiecības starp NATO un Krieviju. Krievija ir viens no lielākajiem Afganistānas narkotiku noieta tirgiem un Krievija būtu ieinteresēta radikālā Afganistānas narkotiku ražošanas samazināšanā, bet NATO spēki šādu samazināšanu neveic, aizbildinoties, ka tas nabadzīgajiem afgāņiem atņems visu iztiku: Россия и НАТО спорят о борьбе с афганской наркоторговлей. Un tā nav Krievijas propaganda, tā ir “Amerikas Balss” no Vašingtonas. Vēl NATO saka, ka Afganistānā ir uzkrātas tik lielas narkotiku rezerves, ka “Talibans” var tirgoties ar tām vairākus gadus, rezerves nepapildinot. Tādēļ un arī tādēļ, lai nepasliktinātu attiecības ar vietējiem iedzīvotājiem, NATO uzskata, ka opija lauku iznīcināšana ir nelietderīga.

2009. gadā opija raža bija 6900 tonnas un pasaules patēriņš bija 5000 tonnas. Narkotiku karteļu krājumos ir apmēram 10 tūkstoši tonnu, kas uzkrāti, lai noturētu cenas pietiekami augstā līmenī. Krājums ir pietiekams narkomānu divu gadu patēriņam vai triju gadu medicīniskajam morfīna patēriņam.

Skaitļi atrasti šeit: Mystery fungus smacks Afghan opium poppies.

3 comments to Afganistānas opijs

 • solaris

  “ANO ir nobažījies” ir nekorekts tulkojums. Oriģinālajā rakstā ir teikts “he told”, kas nozīmē, ka viņš vienkārši teica, informēja. Nevis izteica bažas.
  Bažas ir emocionāls satraukums, nemiers, bailes par situācijas iznākumu.
  http://www.letonica.lv/default.aspx?q=ba%C5%BEas&s=0&g=0
  Neticu, ka ANO par narkotikām un noziegumiem atbildīgā amatpersona publiski izteikusi emocionālu norūpēšanos, ka tikai nemierniekiem nepietrūkst finansējums no narkotiku biznesa.

 • solaris

  Bet vispār šī ziņa ir lieliska. Galvenais, lai tā sēnīte nebūtu apdraudējums labībai. Ja tā, tad būtu atrasts efektīvs veids, kā – pie labas gribas – varētu maskēti apkarot narkotiku audzēšanu.