janvāris 2010
P O T C P S Sv
« Dec   Feb »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Apeņu stāsti

Izskatās, ka Jemena ir atradusi savu specifisku nišu pasaules tekstilrūpniecībā — ar sprāgstvielām pildītu apeņu ražošanu ;-)

Kā ziņo ABC News, terorists, kurš 2009. gada augustā mēģināja uzspridzināties kopā ar Sauda Arābijas princi un pretizlūkošanas vadītāju Muhamedu bin Najefu, bija valkājis tā paša šuvēja ražotas apakšbikses kā Detroitas “apakšbikšu spridzinātājs” nigērietis Umars Faruks Abdulmutallabs. Sākotnēji tika uzskatīts, ka prinča spridzinātājs ir slēpis sprāgstvielas anālajā atverē un tikai vēlāka un rūpīgāka izpēte atklājusi patieso spridzekļa slēptuves vietu.

Nedēļu pēc neveiksmīgā atentāta Prezidents Obama nosūtīja savu padomnieku drošības jautājumos Džonu Brenanu uz Sauda Arābiju tikties ar princi Muhamedu sīkākas informācijas iegūšanai. Dīvainā kārtā toreiz tika secināts, ka nav pazīmju, ka šis spridzināšanas veids varētu tikt lietots pret lidmašīnām un attiecīgi avio drošības speciālisti par to īpaši brīdināti netika.

Tikmēr ir atklājušās jaunas detaļas nigērieša lietā. Viņa tēvs bija saņēmis no viņa telefona zvanu no Jemenas, kurā dēls bija izteicies, ka tas varētu būt viņa pēdējais telefona zvans ģimenei, jo viņam varētu atņemt un iznīcināt viņa telefonu un SIM karti. Tēvs bija tik ļoti uztraukts, ka 19. novembrī devies pie Nigērijas un ASV oficiālām personām brīdināt, ka dēls pie Jemenas kaujiniekiem ir kļuvis radikāls un varētu doties pašnāvnieka misijā. Nigērieši tēvu esot aizveduši tieši pie CIP vietējās nodaļas vadītāja. CIP pārstāvis esot par tēva stāstu uzrakstījis divus ziņojumus, vienu no tiem nosūtījis uz CIP galveno mītni, bet otrs palicis uzmetuma formā Nigērijā. Sekas tēva stāstam bija pieticīgas — dēls tika ievietots datu bāzē ar pusmiljonu terorisma saitēs aizdomās turamo, bet ne sarakstā, kurus nedrīkstētu ielaist lidmašīnā.

son-and-father

Savu ceļu uz Detroitu Abdulmutallabs sācis 7. decembrī ar lidojumu no Jemenas uz Etiopiju, tālāk pēc dažām dienām pa sauszemi devies uz Ganu, kur Ganas galvaspilsētas lidostā 16. decembrī par skaidru naudu $2853 nopircis biļetes uz Detroitu caur Nigēriju un Holandi. Lielāks skaidras naudas darījums parasti ir aizdomas izraisošs terorisma sakarā, bet tas šoreiz nebija nekādas sekas radījis. Lagosā, Nigērijas galvaspilsētā, Abdulmutallabs iekāpa lidmašīnā bez kādas bagāžas — vēl viens brīdinājuma signāls, kas palika bez ievērības. Tāpat bez ievērības bija palikusi informācija, ka Abdulmutallabam bija liegta Lielbritānijas vīza. Kā redzams, informācijas bija daudz, bet tā netika pienācīgi izmantota un izplatīta līdz tiem, kam tā būtu nepieciešama.

Tā vietā jau pēc notikuma sākās jauns “drošības teātra” cēliens ar papildus kontrolēm, aizliegumu pēdējās stundas laikā piecelties no krēsliem un citām izdarībām, kaut arī drošības eksperti argumentēti norādīja uz šo pasākumu neefektivitāti drošības ziņā un norādīja, ka nepieciešama profilēšana, jo visus pasažierus vienlīdz rūpīgi pārbaudīt nav iespējams. Un kāpēc gan ar vienādu rūpību būtu jāpārbauda 80+ gadus veca pensionāre no Arizonas un 25 gadus vecs musulmaņu vīrietis no Jemenas? Bet, kā jau rakstīju, profilēšana un politkorektums ir savstarpēji nesavietojamas lietas un ja politkorektums būtu bijis jau Otrā pasaules kara laikā, amerikāņi sakostiem zobiem savu šifrētāju vidū būtu spiesti pieņemt arī zināmu skaitu vāciešu un japāņu ;-) Bet nepieciešamība pēc profilēšanas ir tik liela un nepārprotama, ka ir atrasts apkārtceļš — ir 14 valstu saraksts: Afghanistāna, Alžīrija, Irāka, Libāna, Lībija, Nigērija, Pakistāna, Sauda Arābija, Somālija, Jemena, Kuba, Irāna, Sudāna, un Sīrija. Pēdējās četras ir “terorisma sponsores”, bet Kuba, kā man personīgi šķiet, sarakstā ir trāpījusi vairāk politisku apsvērumu dēļ, tāpat arī ārpus saraksta ir palikusi Venecuēla, kuras līderim Čavesam ir ļoti draudzīgas attiecības ar Irānas vadību. Katrs pasažieris, kas būs no šīm valstīm, lidos no šīm valstīm vai būs pabijis šajās valstīs, ies cauri rūpīgajai pārmeklēšanai: Obama Administration Orders New Airline Security Directives.

Piesardzīgs solītis pareizajā virzienā.

Comments are closed.