janvāris 2010
P O T C P S Sv
« Dec   Feb »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Apple Gestapo

Tie, kas seko Apple jauno produktu izstrādei un paziņojumiem par to, jau sen būs ievērojuši, ka Apple ļoti rūpīgi sargā visas ziņas par jaunajiem produktiem. Īstu ziņu trūkumu tad aizstāj visādas baumas, vairāk vai mazāk talantīgas baumu ilustrācijas fotošopā, dažādas ticamības pakāpes “spiegu foto”, kas parasti uzņemti ar mobilo telefonu un kuros grūti ko saskatīt, stāsti no sērijas “brālēna kaimiņam pazīstams dīleris nesen teica, ka drīzumā būšot…”, minējumi par jauno produktu specifikācijām un komplektāciju u.t.t.

Tas nav nekas neparasts arī citām kompānijām, tai skaitā autobūvē un foto tehnikā, bet interese par Apple jaunumiem parasti ir īpaši intensīva. Proporcionāli šai interesei spēcīga ir arī Apple aizsardzība.

apple-gestapo

Oficiālais nosaukums Apple drošības komandai ir Worldwide Loyalty Team — Pasaules platuma Vispasaules Lojalitātes Komanda, bet daži Apple darbinieki to savā starpā dēvē par Apple Gestapo. Tā ir grupa, kas spiego gan iekšēji, gan veikalos un ziņo par savu darbu tieši Stīvam Džobsam un Peteram Openheimeram, vecākajam viceprezidentam un galvenajam finansistam.

Toms, anonīms avots, kas agrāk strādājis Apple, pastāstīja, kā notiek Lojalitātes Komandas darbība:

Apple kurmji (aģenti, kas darbojas pret spiegošanu) darbojas visur un īpaši tajās nodaļās, no kurām iespējamas noplūdes. Vietējā vadība par viņiem nav informēta. Ja Komandai ir aizdomas par informācijas noplūdi, tā saucamā īpašā vienība ierodas birojā jebkurā brīdī, īpaši jau no rītiem. Viņi griežas pie augstākā vadītāja ēkā un lūdz to koordinēt operāciju.

Operācija, pēc Toma vārdiem, nav nekas īpašs. Tas nav notikums. Tā ir pierasta prakse un notiek vienkārši — vadītājs liek visiem darbiniekiem palikt savās vietās, paskaidrojot ko darīt un ko gaidīt. Apple Gestapo šajā komunikācijā nepiedalās. Viņi ir šeit uzraugot uzraugus un nodrošinot, ka viss notiek kā plānots.

Tiek savākti visi mobilie telefoni. Parasti tiek savākti visi vienlaikus, kas nozīmē, ka pārbaudes process var būt ilgstošs. Ja kādam šajā laikā ir jākomunicē ar ārieni, tam ir jāprasa tam atļauja un tad saruna tiks novērota.

Foto/video kameras netiek prasītas tāpēc, ka Apple teritorijā tās ir aizliegtas. Darbinieki ar tām nedrīkst ienākt. Ja telefons ir iPhone, tas tiek pārkopēts uz datoru. Tā kā Apple katram darbiniekam ir izsniegusi iPhone, tā uzskata, ka tas ir tās īpašums. Visiem darbiniekiem (pārbaudes laikā?) ir jāatslēdz savi telefoni un jānoņem jebkuras aizsardzības un tad īpašā vienība tos pārbauda.

Viņi visu nokopē un iziet cauri visām īsziņām un attēliem. Ja telefonā būs pornogrāfija, viņi to redzēs. Ja tur būs īsziņas sievai, mīļākajai vai Taigeram Vudsam, viņi tās izlasīs. Nekāda privātuma, nekādu ierobežojumu.

Kamēr notiek telefonu pārbaude, darbiniekiem ir jāaktivizē savos datoros ekrānsaudzētāji, lai īpašā vienība būtu droša, ka darbinieku starpā vai ar ārpusi nenotiek kāda čata saruna. Darbiniekiem ir teikts nerunāt, nerakstīt un nezvanīt vienam otram, kamēr notiek operācija. Tā ir stingra kārtība un ja kāds darbinieks nevēlas tai pakļauties, viņu palūdz aiziet un nekad vairs nenākt atpakaļ.

Protams, viss notiek “brīvprātīgi”. Vadība iesaka jums nodot savus telefonus. Ja jūs to nedarīsiet, viņi jūs atlaidīs vai arī izmeklēs kāpēc jūs negribējāt to atdot. Vienlaikus katram izmeklēšanas laikā tiek lūgts parakstīt konfidencialitātes vienošanos, kaut arī katrs tādu ir jau parakstījis stājoties darbā.

Ja īpašā vienība atrod to, ko meklējusi, vainīgais tiek lūgts palikt līdz darba dienas beigām. Tad viņš tiek apsardzes pavadībā klusi izvadīts no ēkas.

Nopietnu aizdomu gadījumā aizdomās turamie tiek pratināti, draudot ar tiesu darbiem.

Nav iespējams pateikt, cik bieži tā notiek, jo viss tiek darīts ļoti klusi. Šī pati Vispasaules Lojalitātes Komanda dara arī citus darbus, lai visus kontrolētu, sākot no katra darbinieka e-pasta pārbaudēm, kas ir pierasta prakse valdības iestādēs un arī citās kompānijās un beidzot ar viltus fotogrāfiju izplatīšanu, lai noķertu potenciālos informācijas nopludinātājus un mazinātu satraukumu par jaunu produktu parādīšanos.

Materiāls šai raksta daļai atrasts: Apple Gestapo: How Apple Hunts Down Leaks

Ja kādam šķiet, ka tas ir pamatīgs pārspīlējums, iesaku palasīt pagājušā gada jūnijā publicēto Apple’s Obsession With Secrecy Grows Stronger un tur atradīsies vēl daudz interesanta par drošības pasākumiem. Slepenība ir tik liela, ka Apple darbinieki, kuri paši nav bijuši tieši iesaistīti jaunā produkta ražošanā, brīdī kad par to paziņo publiski, ir tikpat pārsteigti, kā jebkurš cits cilvēks.

Papildus stingriem aizsardzības pasākumiem tiek izplatīta tīša dezinformācija: How Apple “Unofficially” Leaks Information

Dezinformācija tiek izplatīta pa telefonu vai personīgas tikšanās laikā, bet nekad e-pastā, lai nepaliktu tam nekādas rakstiskas pēdas.

Par Apple tēmu esmu rakstījis jau agrāk:

Neviens iPads šajā rakstā nav cietis ;-)

1 comment to Apple Gestapo