decembris 2009
P O T C P S Sv
« Nov   Jan »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Aviobagāžas zādzības

Par tēmu ir daudz dzirdēts un daudz lasīts. Varam atcerēties arī skaļāko zādzību Rīgas lidostā, kad no maisiem tika nozagti apmēram 1.2 miljoni eiro “Parex” bankas naudas apmēram 20 kilogramu kopsvarā.

Toreiz lidmašīnā tika iekrauti četri maisi naudas ar apmēram 4.4 miljoniem eiro, bet Vīnē viens no tiem tika atklāts sagriezts un nauda no tā bija pazudusi. Līdzīgas zādzības gadās arī citās lidostās, piemēram Parīzes Šarla de Golla lidostā 2008. gadā tika nozagti apmēram 450 tūkstoši eiro.

Neskatoties uz to, naudas pārvadāšanā aviopārvadājumi tiek joprojām uzskatīti par vienu no drošākajiem veidiem, jo naudas pārvadāšanā, iekraušanā un izkraušanā lidmašīnās tiek lietotas īpašas procedūras. Bet ar parasto pasažieru bagāžu ir daudz bēdīgāk.

Aviobagāžu zog visā pasaulē un atšķirības ir tikai apjomos. Konektikutas policija stāsta, ka pēc viņu ziņām visvairāk zogot portatīvos datorus, fotoaparātus, iPodus, GPS ierīces, juvelierizstrādājumus un pulksteņus. Sentluisā zagļi esot iecienījuši no kara mājās braucošu karavīru somas, kuras krāvēji nogrūžot bagāžas tunelī no konveijera lentas un vēlāk savācot. Fēniksā, Arizonā, policijai izdevies izsekot un arestēt kādu precētu pāri, kurš bagāžu zadzis no lidostas bagāžas izsniegšanas karuseļiem. Pāra mājās atrastas vairāk kā 1000 somas:

zagtas somas

Portlendā, Oregonā bagāžas krāvēji zaga un pēc tam lika nozagto pārdošanā eBay no sava priekšnieka datora. Pēc Portlendas lidostas ziņām, bagāžas zādzību skaits pagājušajā gadā pret iepriekšējo gadu pieaudzis par 50%. Ņujorkā bagāžas apstrādātāji apzaga somas un koferus un tad mainīja tiem reisu birkas, aizsūtot apzagto bagāžu nepareizā virzienā, lai jauktu pēdas.

Aviosabiedrības saka, ka pie miljoniem pasažieru, kas lido katru gadu, bagāžas apzagšana esot reta parādība, bet tiesībsargājošās iestādes saka, ka zādzību skaits ievērojami pieaug. Varas iestādes to skaidro ar grūtākiem laikiem un stingrākiem drošības pasākumiem pie kravu pārvadījumiem, kas vēsturiski bija zagļu mērķis. Pasažieru bagāža tagad ir vieglāks mērķis, turklāt līdzekļu taupīšana ir samazinājusi uzraudzību. Protams, ļoti bieži apbrīnojami bezrūpīgi ir arī paši pasažieri, kuri nodod bagāžā lielas vērtības, tai skaitā ģimenes dārglietas.

ASV samērā nopietna problēma ilgāku laiku bija arī, ka zaga ne tikai bagāžas krāvēji, bet arī drošības pārbaužu veicēji no TSA. Pēdejos gados sūdzību skaits par TSA tomēr ir samazinājies, jo TSA arvien vairāk veic bagāžas skenēšanu un mazāk pārmeklēšanu ar rokām un ir uzstādījusi vairāk video novērošanas kameru drošības pārbaužu veikšanas zonās. Ir arī pieķerti zagļi, kuri ir atbrīvoti no darba.

Aviosabiedrībām neesot statistikas par bagāžas zādzībām un tās bieži vien nezina vai soma ir nozagta vai vienkārši pazudusi. Visas somas pazušana bieži vien ir saistīta ar zādzībām no bagāžas karuseļiem, kā tas bija Fēniksā. Aviosabiedrības un lidostas ar to cīnās ar bagāžas izsniegšanas zonu patrulēšanu, ar krāvēju uzraudzību un ar detektīvu iesūtīšanu. Bet bagāžas zādzību novēršana lidostām nekad nav bijusi augstākā prioritāte, salīdzinot ar citiem lidostas drošības uzdevumiem.

Atrasts šeit:  Latest Airport Hassle: Carousel Crooks

Bonusā tiem, kas izlasīja līdz šai vietai — daži ieteikumi bagāžas drošībai:

 • Nelieciet tādas vērtīgas lietas, kā elektroniku vai juvelierizstrādājumus nododamajā bagāžā. Jo mazāka izmēros ir vērtība, jo tā ir vairāk apdraudēta.
 • Ja nevarat paņemt vērtību līdzi salonā, sūtiet to. Un apdrošiniet sūtījumu!
 • Koferu un somu atslēgas nav šķērslis. Tās ir viegli atveramas.
 • Ziņojiet par zudušo nekavējoties!
 • Aplīmējiem savas somas ar krāsainām lentām, lai padarītu tās viegli pamanāmas no attāluma.
 • Tiem kas ceļo bieži ar portatīvajiem datoriem – šifrējiet visu svarīgo informāciju! Kaut arī lielākā daļa zagļu zog “dzelžus”, nevar izslēgt, ka zagļi var censties nopelnīt arī ar nozagto informāciju.

2 comments to Aviobagāžas zādzības

 • peecis

  offt.
  par konkrēto RIX zādzību – tā notika TIKAI tādēļ, ka konkrētais brokeru – dempingotāju kantoris neievēroja drošibas procedūras un nepalika līdz procedūras beigām.
  tas arī deva iespēju krāvējiem.
  /sīkumus nestāstīšu, tie, kas zina, sapratīs, bet svešiem tas būs lieks info…