novembris 2009
P O T C P S Sv
« Okt   Dec »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Lielais Brālis un pilnmēness

Vakar veselā virknē avotu parādījās raksti par vienu tēmu:

Visos šajos rakstos ir atsauce uz krievu valodā iznākošo laikrakstu “Telegraf”, kurš par to bija publicējis rakstu “Runājiet, jūs klausās!”

Attēls no "Telegraf", fotogrāfs N. Kuzmins

Attēls no "Telegraf", fotogrāfs N. Kuzmins

Atzīšos, ka izlasīju šos rakstus un tos nesapratu. Kāpēc? Piemēra pēc ņemšu pēdējo rakstu no sākumā minētajiem:

Pēdējā laikā specdienesti sākuši vairāk interesēties par pilsoņu privāto dzīvi, jo palielinājies tiesībsargājošo institūciju pieprasījums pēc fizisko personu mobilo sarunu izdrukām un noklausīšanās, raksta laikraksts “Telegraf”.

OK, šis teikums ir saprotams. Lasām tālāk:

Kā laikrakstam pastāstījis telekompānijas “Tele 2″ drošības dienesta vadītājs Gvido Endlers, šogad pieprasīts divas reizes vairāk sarunu izdruku nekā pirms gada.

Teikums pats par sevi saprotams, un te ir apliecinājums tam, ka izdrukas tiek pieprasītas vairāk. Lasām tālāk, cerībā kaut ko uzzināt arī par noklausīšanās skaitliskajām tendencēm:

Saskaņā ar likumu mums ir jānodrošina valsts drošības iestādēm novērošanas punkts. Tādu mēs esam izveidojuši Satversmes Aizsardzības birojam. Un neviens “Tele 2″, pat es, nezina, kādus telefonus viņi noklausās.

Saites ar iepriekšējo nav, nekādas noklausīšanās daudzuma/biežuma/intensitātes tendences te nav un šoreiz tikai aprakstīta situācija ar novērošanas punktu, kas ierīkots, izpildot likuma prasības, lai varētu noklausīties telefona sarunas. Varbūt kādu skaidrību sniegs turpinājums?

Igaunijā tas notiek savādāk. Pieprasījumu, piemēram, no policijas saņem operators, kurš noklausās telefona sarunas, un pēc tam saņemto informāciju nosūta atpakaļ. Latvijā specdienesti saskaņā ar likumu sarunas klausās paši, ” sacīja Endlers.

??? Igaunija lai tiek pati ar sevi galā, par Latviju jau bija pateikts un tagad tiek pateikts vēlreiz, ka operatoram ar noklausīšanos nav nekāda sakara, un ka Latvijas dienesti klausās paši.

Valsts policija un Drošības policija laikrakstam atteicās komentēt šo jautājumu, aizbildinoties ar konfidencialitāti. Pēc tiesībsargājošo institūciju versijas, sarunas tiekot noklausītas saistībā ar “operatīvajiem pasākumiem un to intensitāti”.

Dežūrfrāzes, kas tikai pasaka, ka dienesti neko komentēt nevēlas.

Bet kur tad ir virsrakstos minētais noklausīšanās vai vismaz noklausīšanās vēlmju pieaugums? Sarunu izdruka ir tikai savienojumu saraksts ar telefonu numuriem un sarunu laikiem. Tas ir tāpat kā autobusu kustības saraksts, kas pasaka cikos no galapunkta izbrauks kārtējais autobuss un pienāks kādā pieturā, bet nepasaka neko par autobusā braucošajiem pasažieriem. Par sarunas saturu informāciju dod noklausīšanās, bet “Tele 2″ pārstāvis tak skaidri pasaka:

Un neviens “Tele 2″, pat es, nezina, kādus telefonus viņi noklausās.

Laikraksta “Telegraf” interneta vietnē oriģinālais raksts ir pieejams no papīra izdevuma nedaudz atšķirīgā redakcijā ar nosaukumu Нас стали чаще прослушивать? un arī nesniedz vairāk skaidrības par noklausīšanās biežumu. Rodas iespaids, ka visa “sensācija” ir sākusies laikrakstā “Telegraf”, bet visi pārējie ir tik vien pratuši, kā viņuprāt interesantāko pārtulkot latviski bez izpratnes par būtību.

Bet varbūt vienkārši bija aptrūcies ko rakstīt un vajadzēja kādu sensāciju? :)

2 comments to Lielais Brālis un pilnmēness

    • Jānis

      Jau no rīta to pamanīju, bet vienalga paldies. Sākumā man bija doma pakomentēt kā rakstu šajā blogā, bet tagad vakarā to izlasīju vēlreiz un vēlēšanās komentēt zuda. Raksts ir pārāk virspusīgs un paviršs, lai būtu jēga pie tā strādāt. Tad jau labāk patika komentāri. Protams, bija parastie “visu noklausās, visu ieraksta, visu ierakstīto glabā” un “jāizņem baterija no telefona”, bet daļa komentētāju tur labi izklaidējās :)