jūlijs 2009
P O T C P S Sv
« Jūn   Aug »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Igaunija un Latvija

Vakar Latvijas Avīzē bija intervija ar Igaunijas Drošības policijas komisāru Andresu Kaharu. Tajā tika pastāstīts, ka Igaunijas Drošības policija KaPo (KaPo ir saīsinājums no Kaitsepolitseiamet – igauņu val.) jau kopš 1998. gada katru gadu publicē pārskatu par savu darbu iepriekšējā gadā. Šogad iznācis jau 11. gada pārskats, kurš ir publisks dokuments, un ar kuru var iepazīties katrs interesents.

Intervijā A. Kahars stāsta:

Nekas slepens un sabiedrībai slēpjams Igaunijas Drošības policijas gada ziņojumos nav! Šie ziņojumi rakstīti, lai iedzīvotājiem pastāstītu par to, ko KaPo paveikusi, lai viņi nedomātu, ka drošības policija velti nodokļu maksātāju naudu tērē. Ja nevienam nestāsti par izdarīto, tad cilvēki var sākt domāt, kāda jēga no šāda dienesta vai institūcijas.

Intervija ir diezgan gara un informatīva, tajā atklāti tiek sauktas tās ārvalstis un organizācijas, kuras darbojas pret Igaunijas valsti.

Pilnu intervijas tekstu meklējiet Latvijas Avīzes lapās: http://www2.la.lv/lat/latvijas_avize/jaunakaja_numura/intervija/?doc=57265

vai http://mod.la.lv/main1.php?id=3930249

Jā, bet kur šeit Latvija? Intervijā Latvijas vārds parādās vairākkārt, gan pieminot, ka šo pārskatu sūtot arī Latvijas kolēģiem, gan kādu bijušo Iekšlietu ministru sakarā, kuri esot ļoti izbrīnīti par to, ka avīzes redakcijā ir Igaunijas drošības policijas gada pārskats.

Un ko tad paši Latvijas kolēģi? Ka mūsu Drošības policija kaut ko tādu publicētu, neesmu dzirdējis. Gada pārskati ir Satversmes Aizsardzības Birojam un publiski pieejami viņu mājas lapās tādi ir divi – par 2008. gadu un 2007. gadu. Katrs tos var atrast viņu publikāciju sadaļā. Piemēram, 2008. gada pārskats, kurš tīras nejaušības dēļ ir publicēts vakar, 30. jūnijā, ir atrodams šeit: SAB 2008.GADA DARBĪBAS PĀRSKATS

Izlasīju šo pārskatu. Ļoti konspektīvs pārskats, kur gandrīz nekas netiek saukts vārdos.

Igaunijas Drošības policijas gada pārskats, kā noprotams no intervijas, ir saturiski daudz bagātāks. Vai iemesls tam ir Igaunijas Publiskās Informācijas Likums, kurš nosaka, ka visām valsts iestādēm un pašvaldībām ir pienākums publicēt savus gada pārskatus, vai varbūt igauņu prasme labāk veidot savu publisko tēlu?

KaPo gada pārskata meklējums internetā pie oriģināldokumenta nenoveda, un kādā igauņu avotā varēju izlasīt, ka pārskats šobrīd esot brīvi pieejams tikai drukātā formā, un internetā tā šobrīd neesot. Internetā esot bijuši pārskati līdz 2004. vai 2005. gadam, bet tad no turienes nezināmu iemeslu dēļ izņemti. Dīvainā kārtā KaPo lapās joprojām bija atrodams lejuplādei 2006. gada pārskats angļu valodā pdf formātā uz 24 lapām, bet nebija atrodami ne vecāki, ne jaunāki, ne arī kādas saites vai norādes uz šo. Bet pēdējā gada pārskatā visai labu ieskatu var gūt no atreferējuma, kurš angļu valodā publicēts šeit: Eurasian Secret Services Daily Review.

Manuprāt, pārskatus vai vismaz to daudzmaz pilnīgus atreferējumus ir vērts izlasīt, jo virkne procesu pret abām valstīm notiek visai līdzīgi.

Slepenu lasīšanu! :)

2 comments to Igaunija un Latvija

  • A

    Slikti meklēji. KAPO pārskats atrodams viņu mājas lapā. Vienas lapaspuses (vienas no sākotnējām) apakšā ir pēdējie pārskatie.