jūnijs 2009
P O T C P S Sv
« Mai   Jūl »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Nekā personīga, tikai bizness

Ļeņins kādreiz teica, ka kapitālists esot ar mieru pārdot virvi tiem, kas gatavojas viņu pakārt. Apmēram šāda doma nāk atmiņā, lasot ziņas, ka kāda Eiropas firma ir Irānai pārdevusi sakaru pārtveršanas iekārtas, kuras varas iestādes tagad aktīvi izmantoto cīņā pret tiem, kas protestē pret vēlēšanu viltojumu.

Pirmie par neparasto pasūtījumu, kuru pildīja Nokia Siemens Networks, ziņoja austrieši vēl pagājušā gada aprīlī – Datenjagd auf Dissidenten, bet toreiz viņu ziņa, kas publicēta vācu valodā, lielu ievērību neguva.

Šā gada aprīlī par to rakstīja The Washington Times rakstā Fed contractor, cell phone maker sold spy system to Iran. Nokia Siemens Networks toreiz taisnojās, ka esot piegādājuši tikai serverus, kas kalpo “likumīgas pārtveršanas” funkcijām, kuras parasti izmanto tiesībsargājošās iestādes. Jau toreiz cilvēktiesību aktīvisti izteica bažas, ka šādas tehnoloģijas ne sevišķi demokrātisku režīmu rīcībā visdrīzāk tiks izmantotas, lai sekotu tieši politiskiem pretiniekiem.

Tagad, kad Irānā joprojām nenorimst nemieri pret vēlēšanu viltojumiem, redzams, ka tieši tā ir noticis. Irāna ne tikai aktīvi cenzē interneta saturu, ierobežojot pieeju virknei ārzemju avotu, bet arī aktīvi seko līdzi opozīcijas un pat vienkārši neapmierināto cilvēku sakariem. Kā ziņo The Wall Street Journal rakstā Iran’s Web Spying Aided By Western Technology, iekārtas esot uzstādītas 2008. gada otrajā pusē, bet neesot līdz šim plaši izmantotas. Esot veikta tikai eksperimentēšana īsos laika periodos. Uz pilnu jaudu iekārtas esot iedarbinātas tikai šo nemieru laikā un tad arī esot atklājušās to lielās iespējas. Cita starpā pārtveršanas iekārtas veicot interneta pakešu inspekciju, kas ļauj rekonstruēt datu saturu, tai skaitā arī to, kas tiek sūtīts un saņemts opozīcijas savstarpējos sakaros tik svarīgajos Facebook un Twitter. Interneta lietotāji Irānā ziņojot, ka internets esot kļuvis daudz lēnāks, līdz pat 1/10 no parastā ātruma, un atsevišķi eksperti to skaidro ar to, ka pakešu inspekcija ir galvenais bremzētājs.

Vai pakešu inspekciju veic tieši Nokia Siemens Networks piegādātā tehnika, tas nav skaidri zināms, bet tas, ka tehnika ir ļoti jaudīga un nodrošina ne tikai vienkāršu sakaru pārtveršanu, bet arī analīzes funkcijas, to var izlasīt jau pieminētajā austriešu avotā. Vācu valodā, protams. Nedaudz ļoti vispārīgas tehniskas informācijas ir atrodams arī somu valodā, bet somu biedri ;-) ir bijuši tik laipni, ka to visu ir pārtulkojuši angliski: Nokia connects – now in Iran. Somu raksta otrajā daļā Nokia Siemens Networks runassieva Riitta Mård taisnojas šī darījuma sakarā, ka viss esot ļoti likumīgi.

Arvien vairāk šķiet, ka Ļeņinam bija taisnība.

2 comments to Nekā personīga, tikai bizness

 • Hmm

  Man gan ir radies tāds iespaids, ka nekārtības Irānā ir amīšu roku darbs, lai destabilizētu situāciju un ieliktu savu marioneti pie teikšanas (atceramies “Ekonomikas slepkavas atzīšanos” un kā Viņi ieviesa demokrātiju Irākā).
  http://www.counterpunch.com/roberts06162009.html

  • Jānis

   Tas, ka tur noteikti ir gan amerikāņu, gan citu valstu neafišēta darbība, par to man šaubu nav, un ir pat zināmas “sakritības”, kas to netieši apstiprina. Bet ne par to bija stāsts. Stāsts bija par to, ka šādiem režīmiem tiek pārdotas dažas tehnoloģijas, kuras varbūt nevajadzētu pārdot. Domāju, ka ir starpība, kā “likumīga pārtveršana” tiek saprasta un izmantota, piemēram, Zviedrijā, Francijā, Vācijā, un vienā otrā drusku tālākā valstī :)
   Bet par politiku šeit runāt man negribētos. Ja ir liela vēlēšanās par to diskutēt, var rakstīt personīgi :)